Češka pobodaná v Egyptě je ve stavu klinické smrti. Podle lékařů není naděje na zlepšení

Češka, kterou pobodal Egypťan v polovině července v letovisku Hurghada, je ve stavu klinické smrti. Egyptské lékařské konzilium po provedených vyšetřeních uvedlo, že její stav je nezvratný. Mozek ženy prakticky není zásobován krví.

Video Události
video

Češka zraněná v Hurghadě je ve stavu klinické smrti

Na místě s pacientkou zůstává český lékař. „Je nám nesmírně líto, ale pacientčin oběh udržují už jen přístroje, fakticky není z medicínského hlediska možné očekávat, že by byla naděje na zlepšení. Přes veškerou možnou léčbu její tělo nezvládlo boj se zraněními,“ sdělil ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch.

„Multiorgánové selhání je komplikace, kterou známe po závažných stavech pacientů. Dochází k němu i několik dnů po zdánlivé stabilizaci člověka, tělo celkově nezvládne zátěž. Medicína, bohužel, není všemocná,“ dodal Kolouch.

Video Zprávy v 16
video

Zaorálek k umírající Češce v Egyptě: Nemůžeme dovolit, aby se takové věci opakovaly


Rodina je na palubě vojenského speciálu Medevacu v péči vojenských lékařů a po návratu do Česka bude na blízké čekat vojenský psycholog. 

V podobně závažných stavech se převoz pacienta nedoporučuje, pokud je nemocnice v místě na péči dostatečně kvalitní. „Přestože výbava leteckých speciálů je na vysoké úrovni, tak je to stále svým způsobem létající sanitka, která neposkytuje širší možnosti intenzivní podpory,“ uvedl záchranář Ondřej Franěk. 

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek kvůli případu posílá do Egypta diplomatickou nótu. Žádá, aby tamní úřady co nejdříve uzavřely vyšetřování útoku a českou stranu informovaly o tom, co a jak se stalo.

„Naši turisté odjíždějí do zemí, nejen do Egypta, a my potřebujeme dobře vědět, co je tam čeká, jaká jsou rizika. Nemůžeme dovolit, aby se takové věci opakovaly. Proto naléháme na egyptskou stranu, aby nám na tyto otázky odpověděla. Nejsme v tom sami, už nějakou dobu své kroky koordinujeme s německou stranou – je tam německá policie a německé zpravodajské služby.

Při útoku 14. července Egypťan v Hurghadě nožem ubodal k smrti dvě Němky a zranil čtyři další turistky. Na hotelovou pláž se podle všeho dostal tak, že si zakoupil vstupenku k jednodennímu využití.

O pachateli útoku a jeho motivech egyptské úřady prakticky neinformovaly. Objevily se spekulace, že byl útočník v kontaktu s Islámským státem a odkazoval se na právo šaría, egyptští vyšetřovatelé to ale nekomentovali.

Zpřísnila se ovšem bezpečnostní opatření, která mají chránit turisty. Je mezi nimi například instalace 240 kamer a elektronických vstupů u hotelů. Kamery mají být napojeny na monitorovací centrum na policejním velitelství Hurghady.

Kvůli útoku se také ruší jednodenní vstupenky, díky kterým se mohli na pláže dostat i lidé, kteří nebyli ubytováni v příslušném hotelu.

Egyptský cestovní ruch se potýká s úbytkem turistů od revoluce v roce 2011. První čtvrtletí letošního roku ale ukázalo příznivý vývoj, protože počet turistů se meziročně zvýšil o 51 procent. Egypt ročně navštíví více než pět milionů lidí, mezi nimiž loni bylo 120 tisíc Čechů.