Macron: V Libyi budou na jaře volby. Shodli se na tom hlavní aktéři krize

Parlamentní i prezidentské volby by se v Libyi mohly konat na jaře 2018. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se na tom v Paříži dohodli dva hlavní aktéři libyjské krize, generál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar a premiér tripoliské vlády podporované OSN Faíz Sarrádž. Právě Macron jejich schůzku zaštítil. 

Faíz Sarrádž, Emmanuel Macron a Chalífa Haftar
Zdroj: Reuters Autor: Philippe Wojazer

„Extrémně důležité je to, že obě strany uzavřely dohodu ohledně voleb příští rok na jaře,“ řekl na tiskové konferenci Macron. Sarrádž a Haftar se podle agentury AFP shodli na potřebě co nejrychlejšího nastolení klidu zbraní a zdůraznili, že cestu z krize umožní jedině politické řešení.

Haftar, který Sarrádžův kabinet uznat odmítá a který má podporu Egypta a Spojených arabských emirátů, se již v květnu se Sarrádžem dohodl na spolupráci s cílem vyvést zemi z krize. Vzájemné rozpory se jim ale dosud překonat nepodařilo.

Podle nedávného prohlášení Macronovy administrativy je cílem jednání vznik státu, který zajistí Libyjcům základní potřeby a bude mít jednotnou armádu podléhající civilnímu dohledu. To by mělo pomoci v boji proti teroristickým skupinám a pašování zbraní i migrantů.

Libye je v chaotickém stavu i šest let po skončení občanské války a právě to usnadňuje převaděčům vypravovat ze země především k italským břehům další a další lodě s migranty. EU se stejně jako Italové a Francouzi snaží situaci řešit. Partnerem v tom má být právě Sarrádžova vláda, která ale nyní nekontroluje ani celé libyjské pobřeží.

„Je to klíčový proces pro celou Evropu, protože pokud v něm neuspějeme, vzniklá rizika terorismu a migrace by měla přímý dopad na naši zemi,“ řekl Macron.

O moc v zemi se přetahuje řada dalších uskupení včetně radikální organizace Islámský stát (IS). Nestabilitě předcházela dlouhá vláda Muammara Kaddáfího, kterého v roce 2011 svrhlo povstání podpořené nálety koalice západních států, včetně Francie.