Němci si pořídili počítačové programy, které prý odhalí pravý původ migrantů

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) bude nově v azylovém řízení využívat několik počítačových programů, které mu mají usnadnit rozpoznání původu migrantů. Programy, které německý úřad představil v bavorském Bambergu, budou vyhodnocovat data z mobilních telefonů běženců nebo jejich přízvuk.

Migranti v Německu
Zdroj: REUTERS Autor: Michaela Rehle

Do Německa dorazilo v letech 2015 a 2016 téměř 1,2 milionu uprchlíků a za letošní první půlrok dalších asi 90 tisíc. Ve třech pětinách případů přitom běženci do spolkové republiky přicházejí bez dokladů, které by mohly jasně prokázat jejich identitu. Někteří se navíc snaží předstírat, že jsou ze Sýrie nebo Iráku, i když ve skutečnosti pocházejí odjinud, aby zvýšili své šance na úspěch v azylovém řízení.

V takových případech museli často třeba přízvuk migrantů přezkoumávat jednotlivě experti, aby určili jejich skutečný původ. Takový postup byl nákladný a zdlouhavý. Nyní by to za ně ve většině případů měl zvládnout počítač.

Na základě dvouminutového záznamu, který běženci namluví, program určí, odkud pocházejí. „I když bude někdo předstírat určitý přízvuk, budeme stejně schopni poznat jeho původ,“ je přesvědčen šéf počítačového oddělení BAMF Markus Richter.

Další program zase umožní vyhodnocovat data z mobilních telefonů migrantů. Má pomoci určovat místa, na nichž vznikaly fotografie uložené v telefonech, nebo jazyk, který uprchlíci používají při chatování. Jiný systém bude porovnávat fotografie běženců na základě biometrických dat, aby se zabránilo tomu, že se registrují na několika úřadech najednou.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky chce opatřeními předejít mimo jiné opakování skandálu, kdy se německému vojákovi a pravicovému radikálovi Francovi A., který zřejmě chystal teroristický útok, podařilo registrovat se jako uprchlík.