Doprava k Jadranu kolabovala, cesta se protáhla až o osm hodin

Cestu k Jaderskému moři řidičům v sobotu komplikovaly nehody, dopravní zácpy, fronty na hranicích, u tunelů i mýtných bran. Podle ÚAMK se tak cesta k moři Čechům protáhla až o osm hodin oproti normálu. Odpoledne se situace uklidnila a kolony se tvořily už jen v okolí Záhřebu ve směru do Slovinska. Kvůli střídání turnusů se problémy čekají i v neděli.

Video Události
video

Události: Doprava k Jadranu kolabovala

Kolona asi na dvě a půl hodiny se dopoledne vytvořila mezi slovinským městem Ptuj a hraničním přechodem Macelj ve směru do Chorvatska.Hodinu a půl si řidiči museli počkat při cestě na poloostrov Istrii, pokud mířili ze Slovinska a Itálie přes Koper a hraniční přechod Dragonja, ale i opačným směrem. V odpoledních hodinách se čekací doba podle ÚAMK snížila na hodinu.

V samotném Chorvatsku byla situace ještě horší: zácpy se tvořily na několika místech před dálničními mýtnými branami, zkolabovala doprava na obchvatu Záhřebu. Nejdéle byly kolony u mýtné brány Záhřeb-Lučko ve směru do Slovinska a dál do Česka.  Řidiči se tam zdrželi až hodinu a půl.

Pomalu popojíždějící kolona, která se táhla asi 30 kilometrů, se vytvořila v oblasti tunelu Sveti Rok na dálnici A1 ve směru na Split a Makarskou. V opačném směru byla v této oblasti asi 16kilometrová zácpa. Dopravní kolaps byl hlášen také z ostrova Krk jak na vjezdu, tak výjezdu, a z některých měst na pobřežní silnici. 

Potíže i v Rakousku

V Rakousku se stávalo na několika místech dálnice A10 ve směru ze Salcburku na Villach. Z dálnice A9 byly hlášeny kolony ve směru z Lince na Štýrský Hradec u Micheldorfu a Selzthalu. Průjezd Vídní jen ve směru do Česka blokuje dál dopravní omezení u Práterského mostu.

S dopravními komplikacemi musejí počítat i motoristé při cestě po Bavorsku, zácpy se od rána tvořily na dálnicích v okolí Mnichova a cestou do Rakouska. Silný provoz s kolonami je nadále i v severní Itálii, zejména pak na alpské Brennerské dálnici.

Problematická trasa, na níž se tvoří kolony
Zdroj: ČT24

Důvodem problémů je mimo jiné to, že v několika německých státech v pátek začaly prázdniny. Na zájezdových turnusech se o víkendu také střídají desetitisíce turistů. „Úplně nejhorší prázdninový víkend na evropských komunikacích bude ten příští, jelikož jsou ještě větší státy v Německu, které budou mít prázdniny,“ varuje mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.