Požáry v okolí Splitu jsou již pod kontrolou, lépe je i v Černé Hoře

Požáry na jadranském pobřeží Chorvatska a Černé Hory mají už hasiči pod kontrolou. Podle aktuálních zpráv chorvatských médií je oblast kolem Splitu mimo ohrožení, nesužuje ji ani dým ze spálenišť a podle hygieniků jsou už všechny parametry čistoty ovzduší v rámci stanovených limitů.

Lesní požáry nedaleko chorvatského Splitu
Zdroj: Reuters Autor: Antonio Bronic

Chorvatský Jutarnji list informoval, že v průběhu čtvrtka už Split opustily všechny hasičské jednotky z různých částí země, které se v uplynulých dnech v okolí města zapojily do hašení dvou desítek požárů.

„Téměř 800 hasičů z celého Chorvatska pomáhalo při hašení strašného požáru, který pustošil okolí obcí Srinjina, Žrnovnica, Tugare a Strožanac, který sežehnul kolem 4500 hektarů porostu,“ napsal v této souvislosti na svém webu Chorvatský hasičský sbor (HVZ).

Podle deníku Večernji list se hasiči nyní soustředí na oblast u hranic s Černou Horou, kam se ve středu večer rozšířily plameny ze sousední země z požáru u města Herceg Novi. Kromě hasičských sil na zemi jsou tam do boje nasazená i hasicí letadla.

Řádění ohně si v Chorvatsku podle dosavadních informací nevyžádalo lidské životy. Jen někteří lidé byli hospitalizováni kvůli otravě kouřem.

Zlepšuje se situace i v Černé Hoře

Zklidnění situace hlásí také hasiči na černohorském poloostrově Luštica. Oheň se tam podařilo dostat pod kontrolu i díky pomoci ukrajinského hasicího letounu a dvěma hasícím vrtulníkům vyslaným z Bulharska a Švýcarska.

Zpravodajský server listu Vijesti nicméně informoval, že na některých místech v oblasti Tivatu se oheň opět rozhořel a do jeho hašení se znovu zapojil švýcarský vojenský vrtulník.