Videa vyzývající k násilí nelze ospravedlnit svobodou slova, rozhodl soud ve Štrasburku

Na nenávistná internetová videa vůdce belgické radikální islamistické organizace se nevztahují ustanovení o svobodě slova tak, jak ji chápe Evropská úmluva o lidských právech. Evropský soud pro lidská práva tímto rozhodnutím odmítl stížnost Fouada Belkacema, bývalého šéfa někdejší belgické salafistické skupiny Sharia4Belgium (Šaría pro Belgii). 

Evropský soud pro lidská práva
Zdroj: ČT24

Belkacem byl v letech 2012 a 2013 belgickými soudy odsouzen mimo jiné k vězení a pokutě také na základě toho, že v několika případech vyzýval ve videích na YouTube k nenávisti vůči nemuslimům, k jejich diskriminaci a k násilí a útokům na ně. Organizace Sharia4Belgium byla v Belgii v roce 2012 úřady rozpuštěna.

Ve stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva Belkacem argumentoval, že nikdy neměl v úmyslu vyzývat jiné k násilí, nenávisti a diskriminaci, ale že jen v souladu se svobodou slova a vyznání vyjadřoval své myšlenky a přesvědčení.

Soud takovou interpretaci odmítl s tím, že Belkacem se pokusil příslušné ustanovení úmluvy o lidských právech využít v rozporu s jeho původním záměrem.

Svého práva na svobodu projevu totiž podle soudu používal způsobem, který šel zcela zjevně proti duchu celé úmluvy o lidských právech.

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) se sídlem ve Štrasburku byl zřízen roku 1959 jako orgán Rady Evropy, aby projednával právě možná porušení evropské úmluvy o lidských právech. Nejedná se o instituci Evropské unie.