Nejvyšší soud proti Trumpovu zákazu přicestování. Do USA pustil prarodiče

Nejvyšší soud v USA zatím nebude blokovat rozhodnutí federálního soudu, který rozhodl, že se zákaz přicestování nebude týkat prarodičů a dalších příbuzných amerických občanů. Mírnější Trumpův imigrační dekret se vztahuje na šest převážně muslimských zemí.

Protest proti Trumpovu imigračnímu dekretu
Zdroj: REUTERS Autor: Mike Blake

Nejvyšší soud se naopak postavil na stranu amerického prezidenta v otázce počtu příchozích uprchlíků, kde Trump vystavil stopku. Rozhodnutí soudu je dočasné, celkově se bude zabývat Trumpovým dekretem až v říjnu.

Nařízení se vztahuje na obyvatele Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska a podle Trumpa je potřeba pro zajištění bezpečnosti Spojených států. Americká administrativa dosud víza vydávala jen rodičům, dětem, sourozencům nebo snoubencům, kteří chtěli v USA navštívit své blízké.

Havajský federální soud ale nedávno rozhodl, že do USA za příbuznými může nově cestovat i širší rodina, jako jsou prarodiče nebo strýcové a tety. „Rodina byla rozdělená a trpěli skuteční lidé, a to velmi,“ vysvětloval verdikt z Honolulu havajský hlavní návladní Douglas Chin. Ministerstvo spravedlnosti následně požadovalo zrušení rozhodnutí.

Oba Trumpovy dekrety zablokovaly federální soudy kvůli diskriminaci. Původní nařízení bylo přísnější a vztahovalo se i na Irák. Nejvyšší instance umožnila v červnu u mírnější verze dekretu částečné uvedení do praxe.