Silniční tah na východ Slovenska zablokovala stotunová utržená skála

Na silnici pod slovenským hradem Strečno se zřítila stotunová skála. Došlo k tomu během úterního večera, když byl hlavní tah do Vysokých a Nízkých Tater uzavřen kvůli sanaci masivu. Kvůli zajišťovacím pracím na skále musí řidiči počítat s objížďkami minimálně do konce měsíce.

Video Události
video

Události: Na silnici pod hradem Strečno se sesunula skála

Geologové se na možnost, že se kus skály utrhne, připravovali a označovali ji za nejhorší možný scénář.

Pád skály pod hradem Strečno
Zdroj: ČT24

Technici oddělovali nestabilní skálu pomocí vzduchových vaků. Blok se při pádu naštěstí roztříštil a na silnici předem opatřené štěrkovou vrstvou díky tomu nezpůsobil větší škody. Uzávěra hlavního tahu na východ Slovenska ale zatím nekončí.

„Na skalním masivu ještě zůstaly úlomky, které tam nemůžeme nechat,“ vysvětluje projektový manažer společnosti SG Geotechnika Branislav Prelovský.

Odtržený blok skály nebyl jediný rizikový. Drony ukázaly, že nad frekventovanou silnicí visí ještě tři podobně velké balvany, o jejichž bezpečnosti nejsou geologové přesvědčeni.

„Pokud to bude nevyhnutelné, bude muset být uzavírka prodloužena,“ připouští starosta Strečna Dušan Štadáni.

/*json*/{"map":{"lat":49.19851065833045,"lng":18.848897651634,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.174437349355266,"lng":18.863133788108826,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Stará silnice mezi Žilinou a Martinem je obvykle velmi vytížená. Přesto je vzhledem k absenci dálnice tím nejrychlejším spojením, které v této části Slovenska mezi západem a východem existuje. Kvůli sanaci má zůstat uzavřená do konce měsíce. Pokud přijdou komplikace, termín otevření se ještě odsune.