Caracas navzdory Trumpově hrozbě sankcemi kurz nezmění

Venezuelská vláda prezidenta Nicoláse Madura chce vytvořit kontroverzní Ústavodárné shromáždění i navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump Caracasu pohrozil ekonomickými sankcemi. Trump také venezuelského prezidenta označil za špatného vůdce, který sní o tom, že bude diktátorem. Venezuela to označila za „hrubou intervenci“. Trump reagoval na výsledek nedělního neoficiálního referenda, ve kterém více než sedm milionů Venezuelanů Madurovy plány odmítlo.

Donald Trump
Zdroj: ČTK/ABACA Autor: AA/ABACA

„Venezuelský lid včera ukázal, že podporuje demokracii, svobodu a právní stát. Ale jejich silné a odvážné akce si stále nevšímá špatný lídr, který sní o tom, že se stane diktátorem,“ řekl Trump.

Dodal, že „mocně a rychle hospodářsky zakročí“, pokud Maduro od zřízení Ústavodárného shromáždění neustoupí.

Vláda volby do tohoto nového orgánu plánuje na 30. července a chce tak podle kritiků nahradit parlament, kde má většinu opozice. Ta ohlášené volby bojkotuje a má je za nedemokratické, protože způsob jejich konání stanovil prezidentský dekret a volební komise nakloněná Madurově kabinetu.

Venezuelský ministr zahraničí Samuel Moncada ale ujistil, že volby se 30. července uskuteční. „Volby jsou projevy politické svrchovanosti (venezuelské) republiky. Nic a nikdo jim nemůže zabránit,“ prohlásil Moncada. 

Opozice hodlá tyto volby bojkotovat jako nedemokratické, neboť způsob jejich konání stanovil prezidentský dekret a volební komise nakloněná vládě; a naopak chce vytvořit vlastní vládu a jmenovat nové členy nejvyššího soudu, který doposud kontroluje prezident.

Video Studio 6
video

Venezuelská opozice připravuje celonárodní stávku

Opozice navíc oznámila stupňování protestů - už na tento čtvrtek připravuje celostátní čtyřiadvacetihodinovou stávku.

Maduro označil plebiscit za nezákonný a bezvýznamný. Čelí kvůli tomu mezinárodní kritice, k níž se teď po referendu přidala i Evropská unie. Šéfka její diplomacie Federica Mogheriniová venezuelskou vládu vyzvala, aby od svolání Ústavodárného shromáždění upustila. „Znamenalo by to riziko další polarizace země a stupňování konfliktů. Myslíme si, že vláda by spíš měla hledat politická gesta, která to napětí zmírní,“ uvedla ve svém prohlášení Mogheriniová.

  • Venezuela se už několik let zmítá v hluboké hospodářské krizi. Domácí ekonomika si s poklesem cen ropy, na níž je zcela závislá, nedokázala poradit a vládě chybí peníze na rozsáhlé sociální programy, kterými si v minulosti kupovala přízeň voličů.
Video Události, komentáře
video

Rey z VŠE: Pravidla pro volby do Ústavodárného shromáždění jsou pro opozici nevýhodná