Trumpova vláda se odvolala proti zmírnění protiimigračního dekretu

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa se odvolala k nejvyššímu soudu proti rozhodnutí havajského soudu o takzvaného protiimigračnímu dekretu. Výnos, který zavedl omezení pro cesty občanů šesti většinově muslimských zemí do Spojených států, totiž honolulská justice zmírnila.

Nařízení se vztahuje na obyvatele Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska a podle Trumpa je potřeba pro zajištění bezpečnosti Spojených států. Americká administrativa dosud víza vydávala jen rodičům, dětem, sourozencům nebo snoubencům, kteří chtěli v USA navštívit své blízké.

Havajský federální soud ale ve čtvrtek rozhodl, že do USA za příbuznými může nově cestovat i širší rodina, jako jsou prarodiče nebo strýcové a tety. „Rodina byla rozdělená a trpěli skuteční lidé, a to velmi,“ vysvětloval verdikt z Honolulu havajský hlavní návladní Douglas Chin.

Spravedlnost se odvolala k nejvyššímu soudu

V pátek večer místního času proto ministerstvo spravedlnosti podalo odvolání, v němž u nejvyššího soudu požaduje zrušit rozhodnutí havajského federálního soudu z předchozího dne.

Nejvyšší instance má Trumpův dekret na programu v říjnu, věnovala se mu už na konci června, když umožnila jeho částečné uvedení do praxe. Kvůli diskriminaci ho totiž bezprostředně po lednovém zavedení zablokovaly místní soudy.