Kanada bude mít za generální guvernérku astronautku

Novou generální guvernérkou Kanady bude nejspíš bývalá astronautka Julie Payetteová. Ve vesmíru byla celkem dvakrát – na palubě raketoplánů Discovery a Endeavour.

Současný kanadský premiér Justin Trudeau získal se svými liberály ve volbách v roce 2015 překvapivou většinu v parlamentu a následně sestavil genderově vyvážený kabinet.

Třiapadesátiletá Payetteová by měla do úřadu nastoupit v říjnu po oficiálním jmenování britskou královnou Alžbětou II. V úřadu vystřídá šestasedmdesátiletého Davida Johnstona, který zastává tuto funkci od října 2010.

Rodačka z Montrealu, která hovoří šesti jazyky, se účastnila hned dvou vesmírných misí. S raketoplánem Discovery v roce 1999, kdy se stala první Kanaďankou na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), a v roce 2009 letěla do vesmíru na palubě raketoplánu Endeavour.

Payetteová se stane už čtvrtou ženou v úřadu generálního guvernéra Kanady. Ten zastupuje britskou královnu, která je oficiální hlavou země. Zatím poslední generální guvernérkou byla v letech 2005 až 2010 Michaëlle Jeanová.

Velká část úřadu generálního guvernéra je ceremoniální, formálně ale také jmenuje premiéra a vládu a podepisuje všechny federální zákony. Generální guvernér je i šéfem ozbrojených sil.