Evropští imámové vyrazili na turné proti terorismu

Imámové z Francie, Belgie, Británie či Tuniska se vydali na cestu po Evropě, jejímž cílem je odsoudit terorismus. Navštěvují přitom místa, která byla v posledních letech dějištěm atentátů a připomínají památku jejich obětí. Imámové už navštívili Berlín, Brusel a Paříž a nyní míří do jihofrancouzského města Nice.

Video Události
video

Události: Imámové proti terorismu

Muslimové a židé společně uctili oběti vrahů u pařížského klubu Bataclan, jednoho ze symbolů hrůzy, kterou teroristé šíří po západní Evropě. Francouzský imám Hassen Chalghoumi, který je známý přátelským vztahem k židům, se rozhodl vyslat vrahům silný vzkaz.

„Jsme tady všichni proto, abychom ukázali jednotu, bratrství, lásku, mír. A co je důležitější, že je to všechno silnější než jejich nenávist a brutalita,“ tvrdí imám z Drancy.

Mezi imámovy židovské přátele patří i spisovatel polského původu Marek Halter. Když se o iniciativě dozvěděl, moc dlouho s účastí neváhal. „Napadlo mě, že je mou povinností být jim po boku, podpořit je,“ říká.

Právě židé se už několikrát stali terčem islámských teroristů, jako třeba v košer lahůdkářství na předměstí Paříže. I zde se muslimský pochod zastavil.

Zastávek je dlouhá řada. A ještě delší je seznam obětí terorismu. V Berlíně zemřelo dvanáct lidí, v Bruselu 32, v Saint-Etienne de Rouvray vrazi zabili kněze. Nejhorší útoky zažila Paříž a Nice. K vraždě 130 a 86 lidí se přihlásili teroristé z organizace, která si říká Islámský stát.

„Podle mě naše společnost potřebuje signál od muslimů žijících v Evropě, kterým se distancují od teroristů,“ míní belgický ministr vnitra Jan Jambon.

Mezi muslimy iniciativa pozornost nevzbudila

Jenže signál skoro není slyšet. I proto, že Hassen Chalghoumi není mezi muslimy oblíbený. Jeho pochod nepodpořila ani Francouzská muslimská rada, nejvyšší orgán v zemi. Podle ní je radikální islám okrajový.

A stejně okrajově působí i jeho iniciativa. Doprovázejí ho sice desítky imámů, ale desítkám jiných francouzské úřady v posledních dvou letech zavřely mešity kvůli šíření nenávisti.