V čele Mongolska stane milionář a bývalý judista, který vsadil na trumpovskou rétoriku

Novým mongolským prezidentem bude podnikatel a zástupce opozice Chaltmágín Battulga. Ve druhém kole voleb porazil představitele vládní strany a bývalého premiéra Mijégombyna Enchbolda.

Chaltmágín Battulga se stal mongolským prezidentem
Zdroj: Reuters Autor: B. Rentsendorj

Kandidát opoziční Demokratické strany, bývalý judista a milionář Battulga dostal zhruba 50,6 procenta hlasů. Enchbold z vládnoucí Mongolské lidové strany získal 41,2 procenta. Hlasování se zúčastnilo 60,9 procenta oprávněných voličů. V urnách ale skončilo téměř 100 000 prázdných lístků na protest proti oběma kandidátům. 

Agentura AP dříve Battulgu označila za „populistického magnáta“. Podnikatel v hotelnictví, bankovnictví i médiích napodoboval v kampani rétoriku byznysmena a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tak jako on sliboval, že přednostně bude hájit zájmy své země. Zavázal se být vlasteneckým prezidentem usilujícím o „rovnoprávnější spolupráci“ se sousední Čínou.

Volební kampaň označovali experti za nejšpinavější za necelá tři desetiletí mongolské demokracie. Všechny kandidáty spojovaly skandály. Battulga je podezřelý, že má bankovní účty v zahraničí, zatímco Enchbold čelí obviněním, že obsazoval veřejné funkce za peníze.

Nynějšímu prezidentovi Cachjagínovi Elbegdordžovi z Demokratické strany končí druhé a poslední funkční období. Jeho nástupce Battulga se bude muset vypořádat s ekonomickou krizí, která sužuje Mongolsko po krátkém těžebním boomu.