V Paříži evakuují dva tisíce migrantů z provizorních tábořišť. Přesunou je do tělocvičen a hal

Pařížské úřady zahájily v pátek ráno evakuaci zhruba dvou tisíc uprchlíků z provizorních stanových tábořišť. Migranty přebývající ve čtvrti La Chapelle v severní části francouzské metropole převezou do dočasných azylových center na území města. Informovala o tom agentura AFP.

Video Události
video

Události: Paříž evakuovala migranty

Za poslední dva roky už Paříž uskutečnila více než tři desítky podobných evakuací z provizorních tábořišť. Do města údajně denně přicházejí desítky migrantů, kteří do Francie uprchli před válkou či chudobou ve své vlasti v Africe či na Blízkém východě. Z Paříže se řada migrantů snaží dostat dál do severofrancouzského Calais a odsud přes Lamanšský průliv do Británie.

Podle francouzské policie provizorní tábořiště představují významné riziko pro bezpečnost a zdraví svých obyvatel i lidí v jejich okolí. Evakuovaní migranti by měli skončit v tělocvičnách a podobných halách po celém hlavním městě.

Provizorní tábořiště v Paříži
Zdroj: Reuters
Autor: Pascal Rossignol

Pařížská starostka Anne Hidalgová podle svých slov vyzvala francouzskou vládu, aby přijala opatření, která by zlepšila možnosti ubytovávání migrantů. Tábořiště vznikla poblíž humanitárního střediska, které nezvládalo ubytovat všechny zájemce. Ministr vnitra Gérard Collomb by měl v příštích dnech představit nová chystaná opatření francouzské vlády v oblasti migrace.

Po loňském uzavření takzvané balkánské cesty přichází do Evropy většina uprchlíků přes Libyi a Středozemní moře. Do Itálie tak letos dorazilo už přes 85 tisíc lidí. Celkem do Evropy přes moře připlulo od ledna již více než 100 tisíc migrantů.