Aktivisté v Moskvě bojují proti developerům za zachování zeleně

Rusko vyhlásilo letošek rokem ekologie. Ochrana přírody má teď v zemi nejvyšší prioritu. Na likvidaci ekologických zátěží a obnovu přírody proudí miliardy. Čím dál víc obyvatel Moskvy si ale stěžuje, že úřady část peněz vynakládají neefektivně a navíc nechrání stávající městskou zeleň.

Video Události
video

Události: Aktivisté v Moskvě bojují proti developerům za zachování zeleně

Jednou z posledních zelených míst Moskvy je Losí ostrov. Národní park přezdívaný plíce Moskvy se rozkládá na 116 kilometrech čtverečních. Urbanisté jej záměrně nechali v rychle rostoucí megapoli už v první polovině dvacátého století.

Obrovské zelené plochy držely vlhkost a zlepšovaly městský vzduch. V ochranném pásmu lesa ale teď roste obří obchodní centrum.

„V Rusku nevládne zákon, ale úředník. A s úředníkem se vždy dá domluvit obchod,“ uvedl opoziční politik Sergej Mitrochin. Sergej Mitrochin je přesvědčen, že přeměnu nejen tohoto lesa na stavební pozemky protizákonně odsouhlasila nejvyšší politická místa, která tam mají vlastní obchodní zájmy, podotýká zpravodaj ČT David Miřejovský.

Jeho pohled odmítá Anton Chlynov, člen organizace Ruská lidová fronta, kterou vede prezident Vladimir Putin. Anton obviňuje jednotlivé úředníky, že se nechali uplatit stavebními firmami a rozhodují proti nařízením z Kremlu.

Tvrdí ale, že se s nepravostmi dá bojovat. Jeho skupina například zabránila radikálním změnám v parku. „Nedopustili jsme, aby tady vyplýtvali peníze na vysázení rostlin, které by hned pod stromy zašly,“ říká ekolog a urbanista Anton Chlynov z Ruské lidové fronty.

Že veřejné protesty a neustálé dopisování si s radnicí dokáží mnohé změnit, potvrzuje i advokát Alexej. Sedm let bojuje za lesopark Dubky, 17 hektarů zeleně uprostřed sídliště Chimki. Dřív ale bylo hektarů o osm víc.

Developeři zažalovali aktivisty o miliony

Rozlohu parku jasně vymezuje plot, který se tam ale objevil teprve před pěti lety. Dřív stál o podstatný kus dál, jeho posunutí vyhradilo nová místa, kde se dá stavět. V okrajových částech parku měly vyrůst třicetipatrové věžáky. Dnes stojí jeden, ostatní stavby Alexej s dalšími aktivisty zastavil.

„I městská správa dřív tvrdila, že tady byl park. Později ale radnice, když pozemky uvolnila pro stavbu, tvrdila, že tady nikdy park nebyl,“ uvedl advokát a aktivista za záchranu lesoparku Dubky Alexej Dmitriev.

Developerům jde o obrovské peníze. Alexej je přesvědčen, že ho před pěti lety nechali zbít, protože překazil jejich plány. Nenechal se odradit a dnes hájí aktivisty, které stavebníci zažalovali o desítky milionů korun. Při protestech proti likvidaci parku měli poškodit dobré jméno developerů a způsobit jim tím obrovské finanční škody.