Do venezuelského parlamentu vnikli příznivci vlády. Několik poslanců bylo zraněno

Do budovy venezuelského parlamentu, který ovládá opozice, násilně vniklo asi 30 příznivců vlády vyzbrojených tyčemi. Pět poslanců a šest pracovníků parlamentu bylo v potyčkách zraněno, uvedla venezuelská a španělská média. Opozice kontroluje sněmovnu od voleb v roce 2015, parlament je od té doby ohniskem kritiky autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Ten násilnost odsoudil a nařídil její vyšetření.

Zraněný vládní stoupenec se pokouší opustit budovu parlamentu, do které se mu se skupinou dalších podařilo proniknout
Zdroj: Reuters

Incident se stal během mimořádného zasedání parlamentu u příležitosti dne nezávislosti. Do parlamentu vtrhly desítky osob s holemi a kameny v rukou, někteří útočníci byli maskovaní a jeden z nich měl podle tisku střelnou zbraň. Výtržníci byli oblečeni v červeném, což je barva vládních socialistů. V zahradě parlamentu házeli petardy a vznikl chaos.

Novinářům útočníci bránili v pořizování záznamu a nařídili jim budovu parlamentu opustit. 

Nepokoje v třicetimilionové Venezuele stižené politickou a ekonomickou krizí vyvolává záměr Madura zřídit ústavodárné shromáždění, které by mohlo změnit ústavu. To však opozice vnímá jako Madurovu snahu o upevnění moci. Protivládní demonstrace, které takřka denně pokračují už tři měsíce, si dosud vyžádaly život více než 80 lidí, stovky dalších osob byly zraněny, nebo jsou vězněny.

Parlament podle médií nicméně před incidentem ještě stihl schválit konání symbolického referenda 16. července. Chce tak umožnit voličům, aby vyjádřili nesouhlas s kontroverzním plánem prezidenta Nicoláse Madura změnit ústavu.

Středeční incident se stal podle serveru BBC News v době, kdy měl Maduro projev na vojenské přehlídce na jiném místě v metropoli Caracasu. Venezuelská a španělská média uvádějí, že v okolí radnice, sídla vlády a arcibiskupství se ozývají detonace, podrobnosti ale nejsou známy.