Moskevský soud odložil vynesení rozsudku nad vrahy Němcova

Vojenský soud v Moskvě nejméně o týden odložil očekávané vynesení rozsudku nad údajnými vrahy opozičního vůdce Borise Němcova, jehož násilnou smrt zosnovala pětice Čečenců na mostě v centru Moskvy v únoru 2015. Prokuratura, která měla výši trestu pro obžalované navrhnout dnes, tak z rozhodnutí soudu učiní nejdříve 12. července. Příčinou odkladu je podle agentury Interfax zaneprázdnění jedné z obhájkyň.

Němcov v březnu 2014 na demonstraci proti politice Kremlu vůči Ukrajině
Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemljaničenko

Šadid a Anzor Gubaševovi, Tamerlan Eskerchanov, Chamzat Bachajev a Zaur Dadajev byli koncem června shledáni vinnými z Němcovovy vraždy. Porota oblastního vojenského soudu v Moskvě shledala jejich čin zvlášť odsouzeníhodným a vyloučila jakoukoli shovívavost. Podle ruských zákonů tak pětici útočníků hrozí doživotí.

Dnes se soud seznámil s výsledky psychiatrické expertízy obviněných a předčítal posudky zaměstnavatelů, sousedů a muslimských duchovních, které byly podle agentury TASS vesměs pozitivní. Ve středu má tribunál vyslechnout řeč obhájce, po níž bude vyhlášena týdenní přestávka. Dnes očekávaný návrh prokuratury na výši trestu tak zazní až 12. července. Po něm vysloví definitivní verdikt soud.

Dadajev zabil Němcova na mostě přes řeku Moskvu na dohled od Kremlu půl hodiny před půlnocí 27. února 2015. Usmrtil ho šesti výstřely z pistole. Z místa činu mu pomáhal uprchnout Anzor Gubašev, ostatní tři obžalovaní se podíleli na přípravě činu. Podle vyšetřovatelů se do ní zapojil i jistý Beslan Šavanov, který se později při zatýkání v Čečensku vyhodil do povětří trhavinou.

Podle ruských policistů byli souzení Čečenci nájemnými vrahy, kteří za vraždu Němcova měli dostat odměnu pět milionů rublů (přes dva miliony korun). Kdo si čin objednal, není dodnes jasné.