V Německu přibývá salafistů, hrozí další útoky, varuje šéf kontrarozvědky

Německá kontrarozvědka počítá s dalšími teroristickými útoky islamistů v Německu. Loni jich zaznamenala pět, dalších sedm pokusů o útoky ztroskotalo nebo se jim podařilo zabránit. Na tiskové konferenci v Berlíně to uvedl šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen. Počet salafistů, tedy islámských fundamentalistů, se v Německu zvýšil na 10 100.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Německá kontrarozvědka varuje před teroristy i Ruskem

Evropa podle Maassena zažívá od začátku roku 2015 dosud nepoznanou vlnu islámského terorismu, když ji za tu dobu zasáhlo nejméně 29 útoků. Pět z nich se loni odehrálo v Německu, včetně útoku na vánoční trh v Berlíně, který si v prosinci vyžádal 12 mrtvých a desítky zraněných.

Podle Maassena se přitom nebezpečí dalších útoků rozhodně nesnížilo, což souvisí i s větší ochotou islamistů používat násilí. „Musíme vycházet z toho, že je v Německu třeba počítat s dalšími útoky ze strany jedinců nebo teroristických komand,“ poznamenal Maassen. 

Ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU) v této souvislosti hovořil o citelném posunu od islamismu k džihádismu.

De Maiziére připomněl opatření, která Německo kvůli možným útokům přijalo, a uvedl, že ve spolkové republice nikdy ve vazbě nebo před soudem nebylo tolik islamistů jako nyní. Považuje to za pozitivní vývoj. Množí se také informace o možných přípravách útoků z řad veřejnosti. Loni jich německá kontrarozvědka dostala 1100, v roce 2013 jich bylo jen 103.

V SRN je víc než deset tisíc salafistů

Počet salafistů, z nichž se podle de Maiziéra v Německu rekrutuje drtivá většina útočníků, od roku 2015 do roku 2016 vzrostl o 1350. Ve výroční zprávě za loňský rok jejich počet Spolkový úřad na ochranu ústavy vyčíslil na 9700, aktuálně hovoří už o 10 100. Tajné služby nyní registrují zhruba 680 islamistů, kteří by podle nich mohli spáchat útok. Aby jejich sledování bylo jednodušší, má Spolkový kriminální úřad (BKA) vytvořit novou centrálu, která se bude na sledování těchto extremistů specializovat.

  • Bojovat za takzvaný Islámský stát do Sýrie a Iráku zatím podle Maassena odjelo 930 osob z Německa, 20 procent z nich jsou ženy. Počet výjezdů se ve srovnání s předchozími lety výrazně zpomalil, což souvisí i s tím, že IS ztrácí území. V bojích za IS zemřelo nejméně 145 lidí z Německa, část z nich i při sebevražedných útocích.
Hans-Georg Maassen a Thomas de Maiziére na tiskové konferenci
Zdroj: Reuters
Autor: Axel Schmidt

Ministr: Připravujeme se na to, že se Rusko pokusí ovlivnit naše volby

Ministr de Maiziére se na tiskové konferenci také vyjádřil ohledně nadcházejících voleb v Německu. Uvedl, že by jej nepřekvapilo, kdyby se Rusko pokusilo jejich průběh ovlivnit.

De Maiziére hovořil o pokusech ovlivnit volby ve Spojených státech a Francii. Všechno podle něj mluví pro to, že vycházely z Ruska, „a proto se nedá vyloučit – a my se na to vnitřně připravujeme – že se to stane i v souvislosti s volbami v Německu,“ uvedl. V příštích týdnech by se podle něj mohla vynořit například data, která v roce 2015 získali hackeři při úspěšném útoku na počítačovou síť německého parlamentu.

Hans-Georg Maassen, který před ovlivňováním voleb už dříve varoval, řekl, že nemá žádné indicie, že by se Rusko mělo svou činností pokusit podpořit konkrétního kandidáta. Hackerským útokům v minulosti v Německu čelila například Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Ve výroční zprávě za loňský rok Spolkový úřad na ochranu ústavy také uvádí, že špionážní aktivity ve spolkové republice provozují zejména Rusko, Čína a Írán. Podobnou činnost vyvíjí ale také západní země, upozorňuje kontrarozvědka.