Britská policie zabavila rekordní množství zbraní. V případu je obviněn i Čech

Britské úřady zabavily na francouzské straně tunelu pod kanálem La Manche desítky funkčních ručních zbraní a munici. Podle policie se jednalo o rekordní množství. V souvislosti s nálezem byli zatčeni a obviněni dva muži, z nichž jeden je podle britského tisku Čech žijící v Británii. Druhým obviněným má být Polák.

Zbraně zabavené na francouzské straně kanálu La Manche
Zdroj: ČTK/PR/National Crime Agency

Na zátahu se podíleli detektivové z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Scotland Yardu a z Národního kriminálního úřadu (NCA), který je britským ekvivalentem americké FBI.

Podle tisku věděli vyšetřovatelé z NCA několik dní, že se gang pokusí během víkendu propašovat přes kanál množství zbraní. Zkontaktovali proto úřady na francouzské straně, které dodávku zastavily ještě před vjezdem do tunelu.

Osm desítek zbraní, zabalených do igelitu, bylo schováno ve speciálně upravených částech motoru, který dodávka převážela.

Policie podle britských médií obvinila devětapadesátiletého Poláka a třiadvacetiletého Čecha, které soud poslal do vazby. Polák byl podle serveru Sky News zatčen na místě a Čech v britském přístavním městě Dover.

Policie předpokládá, že zbraně měly skončit v ulicích Londýna. „Tam by způsobily neštěstí a nepředstavitelnou škodu,“ řekl zástupce policie Michael Gallagher.