Nehoda autobusu v Bavorsku

V Bavorsku narazil autobus s důchodci do kamionu. Policie potvrdila 18 mrtvých

Při nehodě autobusu na německé dálnici A9 nedaleko českých hranic zemřelo všech osmnáct dosud pohřešovaných cestujících. Potvrdila to německá policie s tím, že z vraku vozidla hasiči vyprostili zatím patnáct těl. Autobus, ve kterém cestovali důchodci ze Saska, narazil kolem sedmé hodiny ráno do kamionu. Po nárazu začal hořet. Příčina nehody se vyšetřuje.

Policie zpočátku hovořila o osmnácti pohřešovaných, domnívala se totiž, že mohl někdo v šoku po nehodě utéci do blízkého lesa. V okolí dálnice ale stojí ploty, které vozovku chrání před zvěří. Takový plot by nemohli cestující překonat.

Nyní je podle policie jasné, že při nehodě zahynulo všech osmnáct lidí ve věku 66 až 81 let. Stav některých ze tří desítek zraněných je podle policie vážný, dva lidé jsou v ohrožení života.  

Video Události
video

Události: V autobusu po nehodě uhořelo 18 lidí

Události: V autobusu po nehodě uhořelo 18 lidí

Vedoucí BESIPu Martin Farář k bezpečnosti autobusové dopravy

Zpravodaj ČT: V autobuse cestovali podle policie penzisté

V autobuse byla skupina důchodců ze Saska. Podle německých médií pocházeli z Drážďan a z Horní Lužice, tedy nejvýchodnějšího cípu Saska na české a polské hranici. Namířeno měli podle místního listu Frankenpost do Itálie.

/*json*/{"map":{"lat":50.18691485277891,"lng":11.784324113427717,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.191187570882995,"lng":11.789016723632812,"type":"1","description":"Münchberg"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podle agentury DPA byli na místo neštěstí už povoláni odborníci na soudní medicínu, aby pomohli při vyzvednutí a identifikaci těl z ohořelého vraku.

Místo nehody navštívili spolkový ministr dopravy Alexander Dobrindt a bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Podle Dobridta hasiči na místo nehody přijeli do deseti minut od nahlášení neštěstí, kvůli velkému žáru ale již nemohli zachraňovat pasažéry, a soustředili se tak jen na uhašení ohně.

Soustrast obětem a pozůstalým už vyjádřila kancléřka Angela Merkelová i prezident Frank-Walter Steinmeier. Německé hlavě státu v telegramu kondoloval také český prezident Miloš Zeman.

Nehoda se stala na dálnici nedaleko severobavorské obce Münchberg, která leží asi 30 kilometrů od západočeské Aše. Celkem v autobuse cestovalo 46 pasažérů a dva řidiči.

Autobus narazil zezadu do kamionu kolem sedmé hodiny ranní, když se na dálnici začala tvořit kolona. Krátce po nárazu začal autobus hořet. Na fotografiích z místa neštěstí je vidět jen ohořelý vrak. Záchranáři na pomoc zraněným povolali mimo jiné několik vrtulníků.

Dálnici A9, která spojuje Berlín s Mnichovem, policisté kvůli nehodě uzavřeli v obou směrech. Na místě se začaly tvořit dlouhé kolony. 

Místo neštěstí mnoha lidem v regionu podle DPA připomene podobnou tragédii z roku 1990. Na dálnici u Münchbergu tehdy narazil v mlze kamion převážející mléko do aut, která kvůli předchozí srážce stála na vozovce. Zahynulo tehdy deset lidí a 122 utrpělo zranění, z toho 38 vážná.