Trump jednal s Japonskem a Čínou o agresivní politice KLDR

Prezident Spojených států Donald Trump v neděli telefonoval s nejvyššími představiteli Číny a Japonska. Předmětem hovoru byla podle Bílého domu agresivní politika severokorejského režimu. Trump s japonským premiérem Šinzó Abem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem projednal i program nadcházejícího summitu skupiny G20 v Hamburku. Ještě před jeho začátkem se sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Kromě rostoucího ohrožení, které pro východoasijský region i celý svět představuje politika Pchjongjangu, Trump s čínským prezidentem probral možnosti, jak dosáhnout vyváženějšího obchodu mezi Spojenými státy a Čínou.

Trump v předvolební kampani sliboval, že zasáhne proti obchodním praktikám Číny, které USA i jiné západní země považují za nekalé, a zasadí se o snížení deficitu s touto zemí. Po nástupu do funkce ovšem ostrou rétoriku zmírnil.

Podle zprávy čínské televize Si Ťin-pching vyzval amerického partnera, aby se vláda USA ve své zahraniční politice důsledně držela principu „jednotné Číny“. Peking tak zřejmě reagoval na nedávnou zprávu o prodeji amerických zbraní v hodnotě 1,4 miliardy dolarů Tchaj-wanu, který Čína tvrdě odsoudila.

Video Studio ČT24
video

Barbora Šámalová ke vztahům všech aktérů

Japonsko a USA jsou připravené odpovědět na hrozbu KLDR

Shodu názorů na potřebu zesíleného tlaku na KLDR potvrdil rozhovor Trumpa s Abem, uvedl Bílý dům. „Rozhovor znovu ukázal, že USA a Japonsko jsou odhodlány odpovědět na jakoukoli hrozbu nebo akci ze strany Severní Koreje,“ zdůraznilo americké komuniké.

Jaderný a raketový program Severní Koreje byl i předmětem rozhovoru bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem v Soulu.

Obama během jednání podle místních médií řekl, že Pchjongjang má „poslední šanci“ zapojit se do dialogu s okolním světem. Vývoj jaderných zbraní podle exprezidenta nijak nepřispěl ke zvýšení bezpečnosti obyvatel KLDR.

S jihokorejským prezidentem v pátek jednal i Trump. Prohlásil, že severokorejská hrozba vyžaduje rozhodnou reakci a čas trpělivosti s jadernými a raketovými testy KLDR již skončil. Spojené státy podle něj chystají spolu se svými spojenci řadu diplomatických, bezpečnostních a ekonomických opatření. O chystaných krocích se podrobněji nevyjádřil.

Trump se před summitem G20 setká s Merkelovou

Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta se Trump ve čtvrtek večer před začátkem summitu G20 v Hamburku sejde s německou kancléřkou Merkelovou. Vrcholná schůzka představitelů skupiny velkých ekonomik G20 začne v pátek a skončí v sobotu.

Mezi Trumpem a Merkelovou panuje řada neshod, mimo jiné v otázkách ochrany klimatu, migrace, volného obchodu či výdajů na obranu. Projevily se již na prvním setkání státníků v březnu v Bílém domě.

Seibert uvedl, že diplomaté musí před summitem G20 stále ještě řešit řadu sporných témat. Sama kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci uvedla, že neočekává, že by se představitelé G20 shodli na všech otázkách.

Podle agentury AFP se Němci obávají, že hamburský summit skončí krachem kvůli neschopnosti přijmout společné závěrečné prohlášení. Seibert také informoval, že na vrcholnou schůzku oproti očekávání nedorazí saúdskoarabský král Salmán. Důvody, proč 81letý monarcha do Německa nepřijede, nesdělil.