Oslavy 150. výročí vzniku Kanady

Červenobílá lavina v ulicích. Kanada oslavila 150 let existence

Kanada má za sebou oslavy ve velkém stylu. Připomněla si 150 let od vzniku konfederace. Jen v metropoli Ottawě se sešlo odhadem na půl milionu lidí, aby sledovali program přímo v ulicích. Vláda za oslavy utratila 380 milionů dolarů. V mnoha městech proběhly koncerty, pouliční vystoupení, přehlídky i závěrečné ohňostroje.

Výročí připomíná den, kdy tzv. zákon o Britské Severní Americe sjednotil kolonie Québec, Ontario, Nové Skotsko a Nový Brunšvik pod jedno dominium. Tehdy ještě samotný název Kanada nebyl znám – národ za něj vděčí domorodým dialektům.

Starobylý výraz „kanata“ znamenal „vesnice“ či „osídlení“ a prokazatelně byl používán už v 16. století. Tehdy jím domorodci instruovali francouzského dobrodruha Jacqua Cartiera. Ukazovali přitom na „vesnici“, tedy lokalitu, kterou dnes zná svět jako město Québec.

Fakt, že se původní stát pojmenoval dominium, má také pozoruhodný příběh. Původně mělo jít o „Království Kanady“, Britové však z obav před reakcí sousedních Spojených států sáhli k neutrálnějšímu „dominiu“.

Širší autonomii na Británii si Kanada vymohla až v roce 1931. Až o půlstoletí později ale Londýn přenesl zákonné pravomoci přímo na zámořské území – včetně možnosti měnit vlastní ústavu. I když má Kanada vlastní vládu i zákonodárství, v čele země je formálně stále britská královna.

Ta ostatně za svůj život navštívila kanadu nesčetněkrát. Kvůli pokročilému věku už do zahraničí necestuje, proto za sebe vyslala následníka trůnu – prince Charlese.