Radikálové přišli o ruiny důležité mešity v Mosulu. Vláda mluví o konci IS

Irácká armáda dál ukrajuje z posledních držav IS v Mosulu. Nyní dobyla zbytky mešity An-Núrí, kde vůdce takzvaného Islámského státu před třemi lety vyhlásil chalífát. Sami radikálové mešitu před několika dny vyhodili do povětří. Premiér Hajdar Abádí s odkazem na postup vojsk hovoří o konci Islámského státu.

Video Události
video

Události: Bagdád oznámil konec IS v Iráku

Mešita leží v historické části v západním Mosulu, kde už několik dní irácké jednotky svádějí s IS tvrdé boje. Stavba z 12. století byla typická svým nakloněným minaretem. 

Radikálové z IS, kteří druhé největší irácké město Mosul obsadili v červnu 2014, mají stále pod kontrolou zhruba polovinu starého města. Zbytek historického centra i města Mosulu ovládají irácké vládní jednotky.

Bitva o část Mosulu, která leží západně od řeky Tigris, je označována za poslední etapu osvobozování města.

Boj o Mosul
Zdroj: BBC, isis.livemap.com, ČT24

Ofenzivu za znovudobytí Mosulu zahájila irácká armáda loni na podzim. V lednu obsadila východní část města a od února bojuje o jeho západní, více zalidněnou část.

Tyto boje jsou obtížnější jednak kvůli úzkým historickým uličkám a také kvůli množství civilistů, které IS používá jako živé štíty. Podle posledních odhadů irácké armády je za bojovou linií stále uvězněno asi 50 tisíc civilistů.

Zničení mešity, kde vůdce islamistů Abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát, je podle iráckého premiéra Hajdara Abádího symbolický konec nadvlády teroristů nad Mosulem.

Úleva je vidět i mezi dětmi, které o víkendu poprvé po třech letech oslavily konec ramadánu bez dohledu ozbrojených radikálů. Tisícům dalších však dále hrozí smrt v ulicích Starého Města.

A nejen tam. Irácká armáda zabránila rozsáhlé vlně útoků sebevražedných atentátníků v chudé čtvrti Haj at-Tanak západně od Starého Města. Podle agentury Reuters je to poprvé od zahájení bojů o centrum Mosulu, co IS zaútočil mimo historické centrum. Pokus Islámského státu o protiútok i přesto skončil nezdarem.

Video Zprávy v 16
video

Další milník bitvy o Mosul: ruiny známé mešity obsadila armáda

Další milník bitvy o Mosul: ruiny známé mešity obsadila armáda

Komentátor Fingerland (ČRo): Konec IS? Není dobojováno