Obyvatelé Kataru drží se svým emírem. Navzdory tlaku dalších zemí Perského zálivu

Minulý týden dostal Katar ultimátum od čtveřice arabských států v čele se Saúdskou Arábií. Viní jej z podpory teroristických skupin. To ale Katar odmítá, stejně jako velká část jeho obyvatel, kteří nyní veřejně podporují emíra.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Obyvatelé Kataru podporují svého emíra

Podobizny emíra Al-Sáního se staly pro část Katařanů symbolem patriotismu v době, kdy je malá arabská země v diplomatické válce se Saúdskou Arábií a jejími spojenci. „Lidé v Kataru – občané, obyvatelé různých národností, co tu žijí, stojí při emírovi, protože tu žijeme dobrý život,“ tvrdí katarský umělec Ahmed Bin Majed.

„Katar si zaslouží být otevřený pro všechny. Nemá jedinou politickou orientaci a vždycky se tu k obyvatelům chovají jako k občanům země. To je na tom nejlepší,“ dodává Egypťan žijící v Kataru Saíd Saláh.

Vládcem katarského emirátu se stal oblíbený emír Hamad bin Chalífa Sání přesně před čtyřmi lety neobvyklým způsobem. Jeho otec totiž ve prospěch svého druhého syna abdikoval, což je v absolutistické monarchii výjimkou. Emírové většinou vládnou až do své smrti.

A mladý emír pokračuje v progresivním směřování země, které nastolil jeho otec. Z Kataru dokázal udělat klíčového regionálního hráče, ekonomicky i diplomaticky. Jenže právě to se podle expertů nelíbí mocné Saúdské Arábii, a proto Dauhá nyní spolu s dalšími třemi arabskými státy ostrakizuje.

„(Saúdská Arábie) není jen největší, nejstarší a ekonomicky a vojensky nejmocnější, ale vidí se jako diplomatický mluvčí Arabského poloostrova v regionu. A najednou jsou tu menší státy, které do téhle mocenské strategie nezapadají,“ tvrdí profesor Mehran Kamarava.

Katar podmínky plnit nehodlá

Oficiální důvod, tedy že Katar podporuje islámský terorismus, země odmítá a 13 požadavků zaslaných Bahrajnem, Egyptem, Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty plnit nehodlá.

Je mezi nimi třeba uzavření úspěšného arabskojazyčného zpravodajského kanálu Al-Džazíra nebo ukončení styků s Íránem a vojenské spolupráce s Tureckem. „Ten seznam je pokusem potlačit svobodná média a svobodu slova. Porušuje naši suverenitu a trestá nás za to, že jsme nezávislá země,“ říká katarský velvyslanec v USA Mešal Hamad al-Thání.

Blokáda už teď silně ovlivňuje letecký provoz – například cesta do Súdánu trvá dvojnásobnou dobu. Na konflikt doplatily i tisíce katarských velbloudů, kteří na čas uvízli v Saúdské Arábii. Katarští beduíni jsou v zimě zvyklí je chovat na saúdském území a tradici nezrušila ani hranice moderních států. Až teď umělá zeď diplomatického konfliktu.