Macron navrhuje stažení bojových sil na východě Ukrajiny. Porošenka ujistil, že neuzná anexi Krymu

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce navrhnout stažení bojových sil v hraniční oblasti na východě Ukrajiny, kde pokračuje konflikt. Učinit tak hodlá na příští schůzce takzvané normandské čtyřky, tedy nejvyšších představitelů Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska. Schůzka se má uskutečnit ještě před summitem zemí G20 na začátku července v Hamburku. Macron se tak vyjádřil po pondělním jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem v Paříži.

Emmanuel Macron a Petro Porošenko
Zdroj: Reuters Autor: Philippe Wojazer

Macron Porošenka ubezpečil, že Francie neuzná ruskou anexi Krymského poloostrova a dodal, že podporuje ukrajinskou svébytnost v mezinárodně uznávaných hranicích.

Představitelé samozvaných lidových republik na Donbasu reagovali na Macronova slova s rozpaky. „Je to, jako kdyby se (Macron) snažil znovu vynalézt kolo, mluví o tom, o čem jsme jednali už dávno předtím… O stažení bojových sil, které sabotuje ukrajinská strana. O osvobození zadržených osob jsme jednali loni na podzim,“ řekl podle agentury Interfax zástupce luhanských separatistů Vladislav Dějněgo.

Normandská čtyřka by se podle Macrona mohla sejít někdy na přelomu června a července. Podle francouzského prezidenta sdílí německá kancléřka Angela Merkelová jeho odhodlání ukrajinskou krizi vyřešit.

Macron také řekl, že návrh Spojených států, podle kterého by se ukrajinská krize dala vyřešit mimo rámec minských dohod, není důvěryhodný. Podle něj by šlo už od samého začátku o chybu.