Republikáni v Senátu představili novou podobu náhrady Obamacare

Republikánští senátoři zveřejnili další návrh na změnu zákona, který má nahradit zdravotní pojištění zavedené minulou administrativou prezidenta Baracka Obamy. Mezi navrhovanými změnami je postih osob, které nechají své pojištění propadnout. Návrh je revizí textu zveřejněného 22. června. Čtyři z republikánských senátorů ale tehdy odmítli tento návrh podpořit, což by ohrozilo hlasování, při němž mají republikáni v Senátu jenom těsnou většinu 52 hlasů.

Pracovalo se tedy na novém textu, který ale doznal oproti verzi z minulého čtvrtka jen minimum změn. Stojí v něm, že osoby, které nechají své pojištění vypršet nejméně 63 dní a budou se chtít pojistit znovu, mají čelit až šestiměsíčnímu odkladu, než nové pojištění získají. Toto přísné opatření má přimět k průběžné platbě pojištění zdravé osoby, které mají pro trvalou platbu pojistky vzhledem ke svému dobrému zdraví malou motivaci. Pojišťovnám to pak umožní platit za nemocné, jejichž léčba je drahá.

Šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell doufá, že se podaří nový návrh prosadit do konce týdne, avšak podle agentury AP jsou mezi republikány stále odpůrci předloženého návrhu. Hlasování se má stihnout před letními prázdninami, tedy do příštího týdne. 

Již v květnu vlastní návrh schválila Sněmovna reprezentantů, kde ale drží republikáni pohodlnou většinu. Ve 100členném Senátu, který vypracoval vlastní verzi změn, naopak disponují těsnou většinou 52 křesel. V případě nerozhodného stavu sice může do hlasování zasáhnout z titulu své funkce nevoleného předsedy Senátu viceprezident Mike Pence, i tak ale republikáni nesmí ztratit více jak dva hlasy.

Pokud by podle analytiků senátoři návrh zákona odmítli, byl by to pro Trumpa neúspěch v prosazování jeho volebního programu a v případě Obamacare dvojnásobný. Na konci března se totiž k hlasování ve Sněmovně reprezentantů o náhradě již schylovalo, ale kvůli nedostatečné podpoře mezi republikány se Trump rozhodl tento bod stáhnout z programu.

„Máme velmi dobrý plán,“ prohlásil Trump o chystaných změnách zdravotního pojištění v nedělním rozhovoru s novináři. Na dotaz k republikánským senátorům, kteří se staví proti návrhu, pak řekl, že tito zákonodárci chtějí několik věcí ujasnit. „To vysvětlení dostanou,“ dodal.

Nespokojení senátoři v čele s neúspěšným kandidátem z loňských republikánských primárek Tedem Cruzem či krajně konzervativním senátorem z Kentucky Randem Paulem žádají změny návrhu, mimo jiné chtějí výraznější odklon od zdravotnických programů zaštiťovaných vládou.

Zhruba osm dalších republikánských senátorů, kterým se návrh sice nelíbí, ale zatím nevyslovili nesouhlas, chce menší škrty v rámci pojistného plánu pro sociálně slabé Medicaid. Návrh mimo jiné počítá se zrušením daně pro Američany s vysokými příjmy, z níž federální pokladna část programu Medicaid financovala. 

Složité hledání kompromisu mezi umírněným a konzervativnějším křídlem

Proti omezení finančních zdrojů pro Medicaid je mimo jiné republikánská senátorka Susan Collinsová (za stát Maine), která kritizuje i navrhované škrty pro program plánovaného rodičovství. Dodala, že pro Bílý dům bude velmi obtížné najít kompromis, který by uspokojil jak umírněné republikány, tak zapřisáhlé konzervativce. Její kolegyně Joni Ernstová, senátorka za stát Iowa, požádala své voliče o zpětnou vazbu k návrhu.

Velká část senátorů nechce o návrhu hlasovat, dokud si neprostuduje analýzu nezávislého Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO). Ta by mohla být sice hotová už v pondělí, i tak ale mnozí senátoři nevidí hlasování v tomto týdnu jako reálné a k posouzení návrhu žádají více času.