V Kolumbii se potopila výletní loď se 170 lidmi na palubě

Na severozápadě Kolumbie se v neděli potopila výletní loď s asi 170 lidmi na palubě. Podle místních úřadů si neštěstí vyžádalo nejméně devět obětí a dalších 28 lidí se pohřešuje. Podle prezidenta Juana Manuela Santose, který dorazil na místo neštěstí, je obětí zatím šest.

Záchranáři a policisté u kolumbijského jezera
Zdroj: ČTK/ZUMA

„Máme oficiálně devět mrtvých, 99 lidí jsme vytáhli z vody záhy po potopení lodi a dalších čtyřicet se zachránilo vlastními silami. Evidujeme ale 28 lidí, které jejich příbuzní pohřešují,“ uvedla Margarita Moncadová z oddělení pro nouzové situace departamentu Anioquia.

Čtyřpatřová výletní loď Almirante se potopila asi ve dvě hodiny odpoledne místního času na jezeře Guatapé, které leží zhruba 70 kilometrů západně od Medellínu. Na videu, které koluje na sociálních sítích, je vidět, jak se loď potápí a kolem ní se sjíždějí malé loďky pasažérům na pomoc.

Kolumbijský tisk citoval krátce po neštěstí ředitele nemocnice ve městečku Guatapé Eduarda Riveru, podle něhož byla do jeho nemocnice přivezena tři mrtvá těla.

Příčinou neštěstí bylo zřejmě přetížení lodi

Místní úřady zatím neuvedly informace k případné příčině nehody, podle svědků i fotografií byla ale loď zřejmě přetížená.

„Řekli nám, ať se přesuneme na jednu stranu, pak zas na druhou a nakonec dopředu, potom se loď začala potápět,“ popsala situaci jedna ze zachráněných Nora Pérezová. Dodala, že loď se potopila krátce poté, co opustila palubu. Uvedla také, že kapitán opustil loď jako jeden z prvních.

Záchranáři pátrají po pasažérech lodi
Zdroj: Reuters
Autor: Fredy Builes

Na videu zachycujícím potopení lodi je také vidět, že pasažéři nemají záchranné vesty. Podle několika účastníků osudné plavby, které citoval kolumbijský tisk, nedostali pasažéři před cestou žádné instrukce, co mají v případě nouze dělat.

„Moje děti plakaly a já jsem křičela: zachraňte mé dětí, zachraňte mé děti,“ vypověděla jedna z turistek, která měla štěstí, že seděla až na horní palubě. Nejvíce lidí ale bylo v prvním patře lodi.