V indickém Kašmíru spadla lanovka, zahynulo sedm lidí

Čtyři indičtí turisté a tři místní lidé zahynuli po nehodě lanovky ve vysokohorském středisku Gulmarg v indické části Kašmíru. Na jednu z kabin lanovky spadl silným větrem vyvrácený strom a kabina se zřítila z výšky nejméně 30 metrů, sdělila policie.

Policie informovala, že o život přišla čtyřčlenná rodina z Dillí se dvěma dcerami a jejich průvodce, který byl místním policejním úředníkem. Další dvě oběti jsou lidé z Kašmíru. Zranění utrpěly čtyři osoby a jedna z nich je v kritickém stavu, uvedl podle agentury AP činitel místní policie.

V dalších kabinách lanovky nehoda za silného větru dočasně uvěznila na 150 lidí, všichni už jsou ale v bezpečí. Záchranáři nyní prohledávají okolní les a hledají lidi, kteří tam mohli z lanovky spadnout.

Gulmarg je jedno z nejznámějších lyžařských středisek v Indii i v celé Asii a turisticky je oblíbené i v letní sezoně. Lanovka, známá jako Gulmarská gondola, je významnou atrakcí Kašmíru a je jednou z nejvýše položených a nejdelších lanovek na kontinentu. Je schopna přepravit téměř 600 lidí za hodinu na vzdálenost pět kilometrů. Podle policejního představitele jde o první nehodu lanovky za 18 let jejího provozu.

Cestovní ruch je hlavním pilířem kašmírské ekonomiky, podle některých odhadů je na něm závislých až 60 procent obyvatel. Letos v létě ale turistiku v oblasti negativně ovlivnily intenzivnější boje mezi kašmírskými separatisty a vládními silami.

Převážně muslimský Kašmír je rozdělen mezi Indii a Pákistán, oba státy si ale nárokují celou oblast. Muslimští obyvatelé Kašmíru požadují samostatnost nebo rovnou spojení s Pákistánem. Zejména mladší z nich dávají v posledních letech otevřeně najevo náklonnost k separatistům. 

/*json*/{"map":{"lat":34.050635759061095,"lng":74.37304109999991,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":34.0488192473379,"lng":74.38130378723145,"type":"1","description":"Gulmarg"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/