USA ohlásily zabití dalšího z vůdců Al-Káidy na Arabském poloostrově

Armáda Spojených států ve čtvrtek oznámila, že v Jemenu zabila dalšího z vůdců teroristické sítě Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP). Abú Chattáb Awlakí zemřel po vzdušném úderu společně s dvěma jinými radikály.

Hlídky před americkou ambasádou v hlavním městě Jemenu
Zdroj: Reuters

„Awlakí byl vedoucím představitelem odpovědným za plánování a provádění teroristických útoků proti civilistům,“ uvedlo Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM).

„Měl uvnitř AQAP značný vliv, vazby a přístup k ostatním vůdcům skupiny a byl zapojen do plánování a vedení snah o zhoršení nestability v jižním Jemenu,“ dodalo velitelství.

V lednu Spojené státy usmrtily v Jemenu ještě dalšího z vůdců AQAP. Abdal Ghaní Rasas zahynul rovněž po vzdušném úderu.

AQAP se přihlásil i k masakru v redakci Charlie Hebdo

USA považují AQAP za nejnebezpečnější z buněk sítě Al-Káida. Jemenská odnož má na svědomí bombové útoky proti jemenskému státu, plánovala atentáty proti americkým dopravním letadlům a přihlásila se i k masakru v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo. Při tomto atentátu islamisté v lednu 2015 zavraždili 12 lidí.

Jemenská válka, která si vyžádala na 10 tisíc obětí, začala v roce 2014. USA do té doby pomáhaly jemenské vládě v operacích proti AQAP, která měla hlavní stan právě v Jemenu.