Zajatí radikálové Islámského státu. V iráckých věznicích jsou jich stovky

Přímo z Mosulu se nedávno vrátil náš zpravodaj Jakub Szántó. Podařilo se mu natáčet se zajatými radikály – členy organizace tzv. Islámského státu (IS). Iráčtí velitelé odhadují, že jejich druhů v hroutícím se Mosulu vzdoruje ještě několik set. Armáda i policie proto pořádají hon i na ty, kteří se ukryli za frontovou linií.

Video Horizont ČT24
video

Hon na radikály z tzv. Islámského státu

Na velitelství mosulské milice přivádějí zajatce z Islámského státu. Jeden za tuto organizaci bojoval, druhý z kazatelny dštil oheň a síru její zvrhlé propagandy. Včera byli pány nad životem a smrtí, dnes se sami snaží vydávat za oběti.

„Když v roce 2016 zabili mého strýce a bratrance, přidal jsem se k nim, abych našel ty, kdo to mají na svědomí. Řekli nám, že kdo opustí pozice, toho zastřelí. Když přišla armáda, chtěl jsem utéct, a tak na mě vypálili,“ hájí se Muhammad Sulajmán, jeden ze zajatých bojovníků. 

Vymýšlí si zajatci své osudy?

Druhý ze zajatých bojovníků se dušuje, že přes svou příslušnost k IS nikomu nic neudělal. „Jsem imám z mešity. Jen na konci každého kázání jsem musel hlásat proti šíitům a proti irácké armádě. Byla to pro nás přísná povinnost,“ vybavuje si Alám Mahsen.

Strážci obou mužů, také sunnitští muslimové, jenže bojující proti Islámskému státu, je obviňují ze lži. Mluví o nich jako o nízkých lidech, kteří se přidali k silnějšímu, aby z toho měli prospěch. Mezi zajatci jsou ale i kovaní islamisté, pro které smrtící válka ještě neskončila. A před těmi především je podle mosulské policie třeba mít se na pozoru.

„Tihle lidi jsou extrémně nebezpeční. Před pár dny jsme za frontou zajali trojici se sebevražednými vestami. Byla mezi nimi i žena. A předevčírem jsme zatkli další, kteří měli granáty,“ varuje na závěr Omar Al Saffár, bezpečnostní důstojník mosulské milice.