Útočník z Champs-Élysées měl celý arzenál zbraní, chtěl se připojit k IS

Útočník, který v pondělí zemřel při pokusu o teroristický útok na policisty na pařížské třídě Champs-Élysées, měl celý arzenál zbraní, a to jak doma, tak i v autě, kterým najel do policejní dodávky. Podle pařížského prokurátora důkazy svědčí o tom, že se muž chtěl připojit k bojovníkům teroristické organizace Islámský stát válčící v Sýrii a Turecku. Slíbil také věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

Vyšetřovatelé u těla útočníka z Champs-Élysées
Zdroj: ČTK/Panoramic Autor: JB Autissier

„Arzenál zbraní objevených ve vozidle zdůrazňuje rozsah připravovaného teroristického činu, který – pokud by se podařil – by měl strašlivé důsledky pro lidské životy,“ uvedl prokurátor Francois Molins.

Policie dříve identifikovala útočníka jako jednatřicetiletého Adama Djaziriho, francouzského občana z pařížského předměstí Argenteuil. Prokurátor dodal, že býval ženatý s Tunisankou, pár měl dvě děti.

V pondělí 19. června najel svým vozem, ve kterém měl automatickou pušku, dvě pistole, munici a dvě velké plynové bomby, do policejního auta, hlídkujícího na třídě Champs-Élysées. Vzápětí útočníkovo auto vzplálo. Podle očitých svědků policisté vyběhli ze svého vozu a zjevně se snažili řidiče zachránit.

Prokurátor Molins připustil, že se ještě nepodařilo určit, z čeho pocházel oranžový dým, stoupající po útoku z auta.

Muž byl také několikrát v Turecku, kde jej úřady vyslýchaly kvůli vlastnictví velkého množství zlata a šperků.

Incident se stal pouhé dva týdny poté, co jiný zradikalizovaný muslim napadl kladivem policistu před pařížským chrámem Notre-Dame. Na Champs-Élysées v dubnu, těsně před prezidentskými volbami, další islámský radikál zastřelil policistu.

Oproti teroristickým útokům z minulosti či v současnosti v Británii, spojuje ve Francii pachatele z poslední doby to, že se jedná o jedince, kteří si nevybírají jako snadnější cíl bezbranné civilisty, ale výhradně uniformované policisty nebo vojáky, jako symboly moci francouzského státu. Podle médií mají společné i to, že se incidenty odehrávají u turisticky frekventovaných míst, většinou známých památek.