Tillerson vyzval Čínu, aby pomohla přesvědčit KLDR k odzbrojení

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson vyzval Čínu, aby pomohla přesvědčit severokorejský režim k zastavení jaderného zbrojního programu. Ministr to řekl po středeční schůzce, na které ve Washingtonu jednal s předními čínskými diplomaty a představiteli čínské obrany.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Hranice americké trpělivosti s KLDR

„Zopakovali jsme Číně, že má diplomatickou povinnost vyvinout silnější ekonomický a diplomatický tlak na severokorejský režim, pokud chce v regionu zabránit zostření situace,“ řekl Tillerson.

Americký ministr krátce po setkání uvedl, že se s čínskými protějšky shodl, že Čína a další země musí zesílit tlak na zločinecké organizace KLDR, které financují zbrojení. Washington i Peking si podle něj přejí, aby na Korejském poloostrově prokazatelně nebyly uchovávány žádné jaderné zbraně.

Prezident Donald Trump v úterý kritizoval jako nedostatečné výsledky Číny v přesvědčování Severní Koreje k ukončení jaderného zbrojního programu, i když zároveň Peking pochválil za snahu.

Trumpovo vyjádření přišlo krátce poté, co byla oznámena smrt amerického studenta Otto Warmbiera, který byl zadržován asi rok a půl ve vězení v Severní Koreji a po propuštění se vrátil do USA v kómatu. Tillerson zopakoval, že Spojené státy budou nadále vyvíjet tlak na KLDR, aby propustila další tři zadržované Američany.

„Z čínské strany je zatím vidět jen nepatrná změna přístupu. Například vrací severokorejské lodě s uhlím, které je pro Pchjongjang cenným zdrojem příjmů.“

Barbora Šámalová

zpravodajka ČT

Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a hlavním dodavatelem hospodářské pomoci této zemi. V poslední době ale sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy, které Severní Korea provádí. Bílý dům opakovaně vyzývá Čínu, aby využila svého vlivu na severokorejského diktátora Kim Čong-una a přiměla ho pozastavit raketový a jaderný program.