Sklíčená nálada místo oslav. Královniny narozeniny ve stínu obětí požáru a terorismu

Sklíčenou náladu ve Spojeném království, vyvolanou teroristickými útoky, politickou krizí a nejnověji ničivým požárem výškové budovy v Londýně s mnoha oběťmi na životech, učinila tématem svého narozeninového poselství britská královna Alžběta II. Její lid je ale pevný v odhodlání čelit těžkým zkouškám, ujistila panovnice v poselství, které bylo zveřejněno u příležitosti oficiálních oslav jejích 91. narozenin.

Alžběta II. a princ Philip během oficiálních oslav královniných narozenin
Zdroj: Reuters Autor: Toby Melville

Panovnice v něm zmínila těžké tragédie, které se odehrály v minulých měsících. „Dnešek je obvykle dnem oslav. Letos je ale těžké uniknout velmi sklíčené náladě v zemi,“ uvádí se v královnině poselství.

„V minulých měsících zažila země řadu hrozivých tragédií,“ zdůraznila Alžběta II., která je nejstarší a nejdéle vládnoucí panovnicí na světě.

Život v Británii těžce zasáhly tři nedávné teroristické útoky islámských radikálů, další tragédií se stal v minulých dnech ničivý požár věžáku v Londýně, při němž podle aktuální bilance zemřelo 58 lidí.

Video Horizont ČT24
video

Královské oslavy: Svět se mění, Alžběta zůstává

Země se navíc potýká s povolební politickou krizí, která oslabila premiérku Theresu Mayovou krátce před zahájením jednání o odchodu země z Evropské unie.

Královna dovršila jednadevadesát let 21. dubna, v souladu s tradicí ale narozeniny slaví až v těchto dnech. Britští monarchové pořádají oficiální oslavu narozenin bez ohledu na skutečné datum narození druhý červnový víkend, kdy je větší šance na hezké počasí pro tradiční velkolepou přehlídku, která je hlavním bodem oslav.

Vojenská přehlídka u příležitosti královniných 91. narozenin
Zdroj: Reuters
Autor: Toby Melville
Přelet Royal Air Force nad Buckinghamským palácem
Zdroj: Reuters
Autor: Peter Nicholls
Královská rodina sleduje z balkonu Buckinghamského paláce slavnostní přelet
Zdroj: Reuters
Autor: Toby Melville