Výbuch v čínské školce má na svědomí muž s nervovou chorobou

Čtvrteční explozi, která si v mateřské škole ve východočínském městě Feng-sien vyžádala osm obětí a 65 zraněných, způsobila podomácku vyrobená bomba. Mezi mrtvými je i útočník, který podle vyšetřovatelů trpěl nervovou chorobou. Dosud se spekulovalo, že ve školce vybuchla plynová tlaková láhev, která se používá na vaření.

Vyšetřování výbuchu v mateřské škole
Zdroj: Reuters

V domě dvaadvacetiletého útočníka byl nalezen výbušný materiál, sdělily úřady města Feng-sien. Muž jménem Sü byl identifikován podle záběrů z bezpečnostní kamery a na základě analýzy DNA. Motiv jeho činu není znám.

Stěny v pachatelově bytě byly popsány čínskými znaky označujícími smrt a neštěstí, sdělili vyšetřovatelé. V policejní zprávě se také píše, že Sü přestal navštěvovat školu, protože trpěl poruchou autonomního nervového systému.

Dva lidé zemřeli na místě a šest dalších po převozu do nemocnice. Ze zraněných je osm lidí v kritickém stavu. Mezi oběťmi incidentu nejsou žádné děti z mateřské školy ani vychovatelé.

Školky a školy se už v minulosti v Číně staly terčem útoků, které často spáchali duševně narušení lidé, anebo ti, kteří chtěli společnost potrestat za nějakou domnělou nebo skutečnou křivdu. Tyto útoky, které si vyžádaly desítky mrtvých a zraněných, ale byly spáchány většinou nožem či jinými bodnými či sečnými zbraněmi. Držení palných zbraní je v Číně pod přísnou kontrolou.