Bude líp, slíbil Putin strádajícím Rusům. Vztahy s Američany chce napravit

Ruský prezident Vladimir Putin opět diskutoval s občany. Na začátku čtyřhodinové besedy Putin národu znepokojenému poklesem životní úrovně řekl, že se ekonomice podařilo překonat recesi a vrátit se k růstu. Prezident Rusům slíbil, že brzy pocítí změny k lepšímu. Stejně tak doufá ve zlepšení vztahů se Spojenými státy. Jejich současnou špatnou úroveň přičítá vnitropolitickému boji v USA. „Ale to my nemůžeme nijak ovlivnit,“ ujistil. 

Video Ruský prezident Vladimir Putin diskutoval s občany
video

Záznam debaty ruského prezidenta Vladimira Putina s občany

Z více než dvou milionů dotazů, které diváci zaslali ještě před debatou, podle moderátora debaty vyplývá, že Rusy nejvíce znepokojuje růst cen a klesající životní úroveň. V posledních letech se ruská ekonomika potýká s důsledky poklesu cen ropy na světovém trhu a sankcí uvalených Západem v reakci na anexi Krymu a konflikt na Ukrajině.

Putin argumentoval statistickými údaji o „skromném“ růstu ruské ekonomiky v posledních třech čtvrtletích po sobě, jakož i o „rekordně nízké míře inflace“. „Investice rostou rychleji než ekonomika - to znamená, že jsme zadělali na budoucí růst,“ zdůraznil.

Současně připustil dlouhodobé problémy ruské ekonomiky. „Klíčová je nízká produktivita práce. Bez jejího zvýšení neporostou výplaty a důchody,“ řekl.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: V dotazech dominovala ekonomika a domácí problémy

Horizont ČT24: V dotazech dominovala ekonomika a domácí problémy

Putin se ke své další kandidatuře nevyjádřil

Sankce? Nebýt Krymu, Západ by přišel s jinou záminkou

Putin také popřel, že by sankce, které Západ uvalil na Rusko kvůli anexi Krymu, měly kardinální dopad na ruskou ekonomiku. Větším problémem je podle něj propad cen ropy a plynu.

„Historie dokazuje, že Rusko žije pod sankcemi od doby, kdy začalo vznikat. (…) To bylo ještě před bolševickou revolucí,“ prohlásil Putin a dodal, že i kdyby v roce 2014 nebylo připojení Krymu k Rusku, stejně by si Západ vymyslel nějakou jinou záminku.  

Kladnou stránkou sankcí je podle Putina to, že donutily ruské výrobce zapracovat na do té doby zaostávajících oblastech. Jedná se zejména o pěstování ovoce a zeleniny či produkci masa. Ruský prezident ovšem připustil, že pokud se ostatní státy rozhodnou ke zmírňování sankcí, Moskva na to bude reagovat stejným způsobem.

„Víme teď, že v Senátu USA vznikl návrh zákona o zpřísnění sankcí. Nic tak mimořádného se neděje, tak kvůli čemu teď začali mluvit o sankcích? Svědčí to o vnitropolitickém boji v USA,“ reagoval Putin na rozhodnutí amerických senátorů.

S Američany se chceme dohodnout 

Zlepšení vztahů a prohloubení spolupráce se Spojenými státy však považuje za velmi důležité. „Nechceme mít s Trumpovou administrativou nějaké spory, nechceme jeden druhého poškozovat. Chceme se na něčem dohodnout,“ zdůraznil ruský prezident s tím, že například konflikt v Sýrii nebo situaci v Iráku a na Ukrajině není možné vyřešit jednostranně.

Stejně tak chce Putin se Spojenými státy spolupracovat v oblasti ochrany klimatu či boji proti chudobě, která často nutí lidi k radikalizaci.

„Nepokládáme Ameriku za svého nepřítele. Když nám bylo velmi těžko, spojili jsme své úsilí. To, že se teď podporuje rusofobie, pokládáme za výsledek zostřujícího se vnitropolitického boje. Ale doufáme, že se naše vztahy normalizují. Máme na tom zájem my i Spojené státy.“

Vladimir Putin

ruský prezident

V čem se liší Comey a Snowden?

Putin odpovídal i na dotaz ohledně konfliktu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a odvolaným ředitelem FBI Jamesem Comeyem. Podrobnosti celé věci prý nezná, nicméně si zapamatoval, že Comey je přesvědčen o vměšování Ruska do amerických voleb, ačkoliv o tom nepředložil žádné důkazy.

Poznamenal také, že sami Američané si prosazují své zájmy všude ve světě, a to i ovlivňováním myšlení lidí, čemuž jiné země nekladou odpor, protože se nechtějí s USA rozhádat. Rusko ale své názory podle Putina neskrývá a otevřeně o nich hovoří.

Putin považuje za podivné, že odvolaný šéf FBI, který médiím poskytl svůj rozhovor s vrchním velitelem (Trumpem), se tak málo odlišuje od zběhlého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena. Nicméně - pokud Comey bude pronásledován - Rusko mu prý poskytne azyl stejně jako Snowdenovi.

  • Bude další Přímá linka? V závěru čtyřhodinové debaty dostal Putin otázku, zda ještě někdy bude odpovídat národu během pořadu Přímá linka. Tazatel tak chtěl zjistit, zda se bude Putin v březnu ucházet o znovuzvolení. Na otázku ale odpověděl současný prezident vyhýbavě: „Pokud nějaká linka bude, určitě bude přímá.“