Na pozemním bojišti IS slábne, na tom kybernetickém je však těžko k poražení

Pád takzvaného Islámského státu v iráckém Mosulu je na dohled. Jeho bojovníci pomalu ustupují i ve své syrské baště Rakká. Přesto by byla slova o porážce islamistů předčasná. Neúspěchy na frontě kompenzují přesvědčivými zisky na kybernetickém bojišti. Americká vláda sice spustila proti teroristům velkou kybernetickou kampaň, její výsledky jsou ale zatím sporné.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Pevná pozice islamistů na internetu

V Sýrii a Iráku se území radikálů z Islámského státu ztrácí před očima. Globální dosah extremistické propagandy ale zůstává nedotčen. „Agresivní úsilí tzv. Islámského státu při nasazení moderních prostředků komunikace a technologie se soustředí na zaměřování, identifikaci a mobilizaci teroristů,“ říká ředitel Národního protiteroristického centra USA Nicholas Rasmussen.

Západní vlády považují informační kapacitu extremistů za stejně velkou hrozbu jako jejich skutečné zbraně.

„Daří se jim komunikovat a organizovat teroristické útoky po celém světě a udržovat informační tok mezi teroristickými buňkami, které by byly bez internetu na sobě zcela nezávislé a možná zcela dysfunkční. Ale ještě mnohem důležitější je to, že Islámský stát je stále schopen šířit svou propagandu a být poměrně atraktivní,“ upozorňuje bezpečnostní analytik Josef Kraus.

Ani mohutná kybernetická akce islamisty neoslabila

Národní bezpečnostní agentura USA a vojenské Kybernetické velení proto spustily operaci s kódovým označením Zářící symfonie. Definice mise byla jasná ‒ omezit možnosti Islámského státu k šíření propagandy, zastavení náboru nových bojovníků, narušení komunikace a velení extremistů. Kýžený úspěch se ale zatím nedostavil.

„Na té věci se tvrdě pracovalo. Podařilo se několik věcí, které měly dopad. Nedošlo ale k žádnému dechberoucímu obratu, jak se původně očekávalo. Žádný skvělý kybernetický nástroj se nenašel,“ přiznal odborník na boj s terorismem z Georgetownské univerzity Joshua Geltzer.

Radikálové z IS v Rakká
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Uncredited

Paradoxem je to, že bezpečnostní agentury Spojených států byly o poznání úspěšnější v kybernetických bojích s mnohem většími rivaly. Američané ve spojení s Izraelci na dálku úspěšně poškodili a vyřadili z provozu íránská zařízení na obohacování uranu. Podobně torpédovali a zbrzdili vývoj balistických střel v jinak hermeticky uzavřené Severní Koreji.

Extremismu a terorismu podle mnohých nahrává i nejasná národní i mezinárodní legislativa, kterou se řídí provoz na internetu a sítích. To zaznělo mimo jiné i v reakci na nedávný teroristický útok v Londýně, k němuž se přihlásil právě takzvaný Islámský stát. Experti upozorňují, že najít odpovědi na všechny tyto výzvy bude stejně těžké nebo možná ještě těžší, než porazit Islámský stát v ulicích Mosulu a Rakká.