Kreml zatčené demonstranty nepropustí. Navalnyj tak přijde o koncert Depeche Mode

Kreml odmítl výzvy Spojených států a Evropské unie k propuštění demonstrantů, pozatýkaných v Moskvě a v Petrohradu během pondělních protestů uspořádaných opozičním vůdcem Alexejem Navalným. Demonstrace, které ruské úřady nepovolily, kremelský mluvčí označil za „nebezpečné provokace“ a varoval, že „provokatéři“ musí počítat s postihem.

Zatýkání při opoziční demonstraci v Moskvě
Zdroj: Reuters

„V Moskvě, kde desítky tisíc lidí včera (v pondělí) slavily národní svátek, počínání skupin provokatérů představovalo nebezpečí pro občany,“ prohlásil mluvčí prezidenta Vladimira Putina. „Vůči takovým osobám, takovým provokatérům, orgány chránící právo a pořádek přijímají nezbytné kroky,“ dodal Dmitrij Peskov.

K výzvám z ciziny k propuštění pokojných demonstrantů na svobodu prohlásil, že Kreml nesouhlasí s takto položenou otázkou a nemůže tyto výzvy vyslyšet. „Ti, kdo pořádali nenásilné akce, se dobře bavili v mnoha ruských městech. Ale vůči lidem, věnujícím se provokacím, byla podniknuta opatření v přísném souladu s našimi zákony,“ prohlásil.

Video Události
video

Události: Navalnyj dostal za svolání demonstrace měsíc vězení

Navalnyj reagoval na trest s humorem

Ruská policie pozatýkala více než tisícovku demonstrantů a zadržela i Navalného, kterého soud ještě v pondělí poslal na 30 dnů za mříže za opakované porušení zákonů o pořádání demonstrací.

Navalnyj s trestem nesouhlasí. Za organizování nepovolených demonstrací byl odsouzen už v březnu, tenkrát k 15 dnům vězení. Zdvojnásobení trestu nyní soud vysvětlil tím, že se opozičník stejného přečinu dopustil opakovaně.

„30 dní. Jako by nestačilo, že rozkradli celou zemi. Já kvůli nim ještě zmeškám moskevský koncert Depeche Mode,“ napsal Navalnyj v reakci na svém twitterovém účtu.

Policie a soud se prý domlouvaly ještě před zatčením Navalného

Navalnyj během soudního líčení argumentoval tím, že má k dispozici nahrávku telefonního rozhovoru, při němž se policisté se soudem dohadují na postupu při zadržení. Jak nahrávku získal, disident neupřesnil.

„Soud nelegálně koordinoval protokol o překročení zákona ještě předtím, než začalo jednání. Soudkyně sama připravovala dokumenty,“ tvrdí Navalného advokát. Justice ani policie na toto obvinění nijak nereagovaly.

Jak upozornil zpravodaj ČT v Rusku David Miřejovský, Navalnyj je od začátku května v pětileté podmínce kvůli  údajnému okradení lesnického podniku Kirovles. „Je otázkou, jestli nebude znovu otevřen soud kvůli podmínečnému odsouzení. Potom by mu hrozilo až pět let vězení,“ uvedl Miřejovský. Právě tento trest znemožnil Navalnému ucházet se v nadcházejících volbách o prezidentskou funkci.

Přestože reportéři na místě informovali o brutálních zásazích policejních těžkooděnců, přinejmenším ve dvou případech úřady zahájily stíhání demonstrantů kvůli podezření z útoku na policisty, za což mohou hrozit i několikaleté tresty vězení.

Peskov vysvětlil, že ruští občané mají plné právo vyjadřovat své názory, pokud tak činí v souladu se zákonem na akcích povolených úřady. „Uskutečnění podobných akcí s příslušným povolením, jak stanoví zákon, nepředstavuje žádné nebezpečí. Někde přijde lidí víc, jinde míň, to je normální, když lidé vyjadřují svůj občanský postoj,“ řekl a připomněl, že „absolutně bez problémů“ se v pondělí odehrála povolená opoziční akce na moskevské Sacharovově třídě. 

Zatýkání v Rusku kritizoval i český premiér. „Dění v Rusku je znepokojivé. Lidé mají právo vyjádřit názor, aniž by byli zatýkáni. Ruská vláda by měla respektovat svobodu projevu a shromažďování,“ napsal Bohuslav Sobotka na sociální síti.