Ukrajina zakázala svatojiřskou stuhu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal zákon, který zakazuje výrobu, nošení a propagaci takzvané svatojiřské (gardové) stuhy. Země pásky zakázala kvůli separatistům na východoukrajinském Donbasu, kteří je nosí na znamení jejich soudržnosti s Ruskem.

Svatojiřská stuha
Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

Nošení oranžovo-černé pásky, kterou Rusové považují za jeden z nejvýznamnějších symbolů vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem, se nyní na Ukrajině může trestat pokutou až 2500 ukrajinských hřiven (asi 2200 Kč) nebo 15 dny ve vězení.

Parlament schválil zákon v květnu. Porošenko pak ihned oznámil, že ho podepíše. „Není to (páska) symbol druhé světové války, ale symbol ruské agrese namířené proti Ukrajině v letech 2014 až 2017. Vojáci s touto stuhou zabíjejí naše lidi dnem i nocí,“ řekl Porošenko.

Noční vlci se svatojiřským praporem
Zdroj: ČTK/AP/RIA Novosti

Ve většině postsovětských zemí patří svatojiřská stužka k národním symbolům, které se nosí během květnových oslav výročí vítězství ve druhé světové válce. Ukrajinské orgány nošení stuhy během letošních oslav zakázaly. Policie se pak v několika ukrajinských městech dostala do potyček s lidmi, kteří se jí přesto ozdobili.

Ukrajinská vláda se zákazem nošení svatojiřské pásky snaží zbavit zemi sovětského dědictví. Kromě toho za posledních několik let byly změněny názvy některých ukrajinských měst a zakázány některé ruské filmy a knihy.