Neplatnost Trumpova imigračního dekretu potvrdil i soud v Kalifornii

Již druhý odvolací soud ve Spojených státech potvrdil pozastavení platnosti dekretu, jímž prezident Donald Trump dočasně zakázal vstup do USA obyvatelům šesti muslimských zemí. Kalifornský soud rozhodl podobně jako koncem května soudci ve státě Virginie a ponechal v platnosti opatření nižších soudů blokující uvedení dekretu do praxe. Právníci Trumpovy vlády se již po prvním verdiktu obrátili na nejvyšší soud.

Donald Trump s dekretem o revizi vízového programu
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

Trump po žalobách proti prvnímu lednovému dekretu, který způsobil chaos na amerických letištích, přišel v březnu s upraveným exekutivním příkazem. I ten však po sérii žalob soudy pozastavily.

Právní zástupci Bílého domu proti tomu podali odvolání, které po virginském soudu zamítl i federální odvolací soud v San Francisku. 

Trojčlenný soudní senát se podle agentury AP jednomyslně shodl na tom, že dekret diskriminuje lidi na základě jejich národnosti. Podle soudců Trump navíc neprokázal, že zákaz jejich vstupu do USA je v americkém zájmu.

Trumpův výnos zakazuje na dobu 90 dnů vstup do USA obyvatelům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie a pozastavuje program přijímání uprchlíků. Na rozdíl od první verze se nevztahuje na Irák a nezahrnuje ani majitele již platných víz.

Vláda podala začátkem června odvolání k nejvyššímu soudu, po němž požaduje zablokování opatření prvoinstančních soudů, díky kterému by příkaz mohl začít platit.