
168 hodin: Mnohá města se spontánně přejmenovala na Lidice
Největší obliby se jméno dočkalo v Latinské Americe, možná také proto, že i tamní lidé mají za sebou dlouholetou zkušenost s krutými diktátorskými a autoritativními režimy 20. století.
K vůbec nejznámějším majitelkám tohoto jména patří ekvádorsko-argentinská operní zpěvačka Lídice Robinsonová. K Česku má obzvláště blízko i díky své profesi. Zpívá ráda Dvořáka nebo Janáčka.
Lidickou tragédii dobře zná. V dětství ale podobně jako řada jejích vrstevnic netušila, co její jméno znamená. „Mojí mámě se moc líbilo, jak to zní. Je takové libozvučné. A když věděla, že se jí narodí druhá dcera, tak jí chtěla dát tohle jméno. A narodila jsem se já,“ tvrdí operní diva.
Třetí generace žen s tímto jménem
Podle historičky Gabriely Havlůjové se vyskytují i případy, kdy se jméno dědí z generace na generaci. V Latinské Americe tak vyrůstá už třetí generace žen s tímto jménem.
„Já jsem se narodila v roce 1967. Když můj otec četl v novinách o té tragédii, okamžitě věděl: Ona bude mít toto jméno.“
Lidice Ba
Mnohé z nich ovlivnilo tak, že poté, co se dozvěděly o jeho původu, začaly samy šířit příběh české vesnice, jejíž jméno mělo kdysi navždy zmizet z povrchu zemského. „Mně se to jméno líbí, jsem na něj velmi hrdá. Je to pro mě čest. A když se mě lidé zeptají, co znamená, tak mě těší, že jim to mohu vysvětlit,“ uzavírá Lídice Robinsonová.