Brazilský prezident Temer uspěl u Nejvyššího volebního soudu

Brazilský Nejvyšší volební soud rozhodl ve prospěch prezidenta Michela Temera, když se odmítl zabývat obviněním, že Temer porušil pravidla financování volební kampaně. Proces přitom mohl vést až k prezidentovu sesazení, napsala agentura Reuters.

Proces před Nejvyšším volebním soudem Brazílie se měl zabývat stížností Brazilské sociálnědemokratické strany (PSDB) z roku 2015. Podle ní exprezidentka Dilma Rousseffová a Temer, jako kandidát na jejího viceprezidenta, ve volební kampani v roce 2014 použili peníze, které získali prostřednictvím rozsáhlé korupční sítě kolem státní energetické společnosti Petrobras. Oba politici obvinění odmítli.

Soud o kauze rozhodl v pátek pozdě večer poměrem 4:3 hlasům ve prospěch Temera.

Rousseffová na volební kampaň vynaložila celkem 318 milionů realů (2,25 miliardy Kč), Temer na ni oficiálně vydal 20 milionů realů (142 milionů Kč).

Temer nahradil Rousseffovou v nejvyšším úřadě loni z pozice viceprezidenta, když parlament první ženu v čele Brazílie odvolal z funkce kvůli neústavním manipulacím s výsledky státního rozpočtu. Rousseffová se vinna necítí, sesazení označila za puč a mstu svých politických odpůrců.

Kdyby byl Temer v kauze údajného nelegálního financování předvolební kampaně shledán vinným, musel by být anulován jeho volební triumf z podzimu 2014, na kterém se podílel s Rousseffovou, a současný parlament by pak musel zvolit na jeho místo novou dočasnou hlavu státu, uvedla agentura Reuters. Rousseffová a Temer by také byli na osm let zbaveni politických práv. To se však nestalo.

Temer nemá zdaleka vyhráno

Ačkoli Temer tentokrát u soudu zvítězil, budoucnost bude pro něj složitá, protože je vyšetřován ještě v další korupční kauze - podobně jako třetina jeho kabinetu a desítky mocných poslanců. Prakticky každý týden se proti prezidentovi konají v ulicích demonstrace vyzývající ho k rezignaci.

Nynější vlnu protestů odstartovala informace v brazilském tisku o zvukové nahrávce, na níž Temer odsouhlasil uplacení bývalého předsedy dolní komory parlamentu Eduarda Cunhy. Ten už byl letos za korupci odsouzen, úplatek měl dostat, aby nevypovídal výměnou za snížení trestu. Temer označil nahrávku za zmanipulovanou.