K izolaci Kataru se nově připojilo také Jordánsko

Ammán omezí své diplomatické vztahy s Katarem a zavře jordánskou kancelář katarské televize Al-Džazíry. Jordánsko se tak přidalo k Saúdské Arábii a dalším arabským zemím, které od pondělí Katar izolují. Důvodem je údajná podpora teroristických skupin.

Jordánský král Abdalláh II.
Zdroj: Reuters

Ammán kroky činí v zájmu regionální stability, koordinace politik arabských států a „ukončení krize v oblasti,“ sdělil mluvčí. AP nicméně připomněla, že Jordánsko získává významnou finanční pomoc od Rijádu.

Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty v pondělí přerušily s Katarem diplomatické styky i dopravní spoje. Poté se k nim přidal Jemen, Libye, Maledivy a naposledy zmíněné Jordánsko.

Tyto státy Katar viní z podpory islamistických skupin. Zároveň prý napomáhá šíitskému Íránu, který je hlavním regionálním rivalem sunnitské Saúdské Arábie.

Trump při společném summitu se zástupci arabských zemí
Zdroj: Reuters
Právě saúdskému králi nyní prezident USA Donald Trump vzkázal, že se celý region nad „bojem proti extrémním ideologiím a podpoře terorismu“ musí sjednotit. Už předtím na Twitteru označil odstřihnutí Kataru za „možný začátek konce hororu jménem terorismus“.

Ve svých vyjádřeních dal navíc najevo, že k čerstvému kroku arabských zemí přispěla jeho nedávná návštěva saúdského Rijádu. Šéf Bílého domu tam mluvil o nutnosti důsledně potírat jakékoliv známky podpory terorismu.

Video Trump Rijád
video

Trump vyzval muslimský svět k jednotě a společnému boji proti teroru

Co státům vadí?

Katar musí přerušit styky s palestinským hnutím Hamas, Muslimským bratrstvem v Egyptě nebo třeba většinově šíitským Íránem – jedině tak prý podle saúdské diplomacie současná blokáda skončí. 

„Nikdo nechce Katar poškozovat. Tamní vedení si ale musí vybrat, zda se chce vydat tím, či oním směrem,“ vzkázal ministr zahraničí Ádil Džubajr. Podle něj prý rozvázání vztahů s Hamasem nebo Muslimským bratrstvem „pomůže stabilitě v regionu“.

Hamas je největší z několika militantních skupin na okupovaném území Palestiny. Stala se první radikální skupinou, která v arabském světě vyhrála volby. Figuruje na seznamu teroristických organizací několika států, např. USA, Egypta nebo Japonska.

Muslimské bratrstvo je další islámské hnutí, které se stalo politicky aktivní hlavně v Egyptě. I toto sdružení označilo několik zemí za teroristickou skupinu.

Katar se brání: Nikdo prý nemá důkazy

Katar obvinění svých sousedů odmítá a hovoří o nepřátelské lživé kampani. „Není jediný důkaz, že by katarská vláda podporovala radikální islamismus,“ řekl pro BBC tamní šéf diplomacie Šajch Muhammad bin Abdalrahmám Sání.

Celá aféra může ve finále silně dopadnout na obchod. Třistatisícový národ je největším světovým vývozcem zkapalněného plynu a důležitým dodavatelem energie do Evropy i Asie.

Video Studio ČT24
video

Szántó: Katar je částečně ekonomicky navázán na Írán

Katarská metropole Dauhá je také klíčový spoj mezinárodních letů v Perském zálivu. Současné nařízení se dotkne aerolinek Qatar Airway, Etihad Airways nebo Emirates. Zablokovány jsou také námořní trasy a dovoz potravin, na kterém je obyvatelstvo Kataru silně závislé.

Malé, ale bohaté blízkovýchodní země se nyní zastal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten podle agentury AFP sankce proti Kataru kritizoval a řekl, že Ankara chce dvoustranné vztahy rozvíjet. O urovnání krize usiluje spolu s Tureckem také Kuvajt.

Podobným obviněním čelili i Saúdové

Blízkovýchodní monarchie obviňující Katar z podpory terorismu sama v minulosti čelila stejným podezřením. Podle BBC to vyplývá i z jednoho z e-mailů bývalé ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové, který v roce 2014 zveřejnil server WikiLeaks.

Saúdská Arábie v současnosti čelí v USA nejméně sedmi žalobám kvůli útokům z 11. září 2001. Pozůstalí po obětech tvrdí, že představitelé Rijádu věděli o převádění peněz ze saúdských charit do fondů globální teroristické sítě Al-Káidy. Ta stojí i za sebevražednými atentáty z 11. září, které v New Yorku, Washingtonu a Pensylvánii provedlo 19 islamistů, z toho 15 původem ze Saúdské Arábie.

Na konci předloňského roku německý vicekancléř Sigmar Gabriel vyzval veřejně Rijád, aby přestal podporovat náboženské radikály. Největší světový vývozce ropy podle něj po celém světě financuje mešity, které jsou zdrojem nebezpečných islamistů. Krátce předtím vyšla najevo zpráva německé tajné služby BND, která varovala před destabilizační rolí Saúdské Arábie v arabském světě.