Britové potvrdili identitu třetího útočníka. Je jím Ital marockého původu

Třetím londýnským atentátníkem byl Ital marockého původu Youssef Zaghba. Informaci italského listu Corriere della Sera potvrdila britská policie. Dvaadvacetiletý Zaghba podle ní nebyl v hledáčku policie, ani tajných služeb. Dalšími dvěma útočníky jsou 27letý britský občan Khuram Shazad Butt a 30letý Rachid Redouane.

Video Události
video

Události: Co víme o londýnských útočnících?

Italský list už dříve informoval, že Zaghba se narodil marockému otci a italské matce v roce 1995 v marockém Fezu. Loni mu údajně italská policie zabránila v odletu z Boloně do Turecka, odkud se chtěl dostat do Sýrie.

Italská agentura ANSA uvedla, že místní policie britské kolegy o Zaghbově snaze vycestovat na Blízký východ informovala. Podle britské policie Zaghba žil v poslední době ve východním Londýně.

Video Studio ČT24
video

Jsou známa jména všech tří útočníků z Londýna

Jsou známa jména všech tří útočníků z Londýna

Zpravodaj Ivan Kytka: Částečně zůstává omezena doprava v centru Londýna

Britská policie také oznámila, že v souvislosti s vyšetřováním útoku v Londýně zadržela ve čtvrti Barking 27letého muže. Ten by měl být v současnosti jediným člověkem ve vazbě, protože všech dvanáct dříve zadržených lidí policisté propustili. V noci na úterý provedla policie razii v bytě ve východní čtvrti Ilford, ale nikoho nezadržela.

V pondělí policie odhalila totožnost dvou z atentátníků

V pondělí britská policie zveřejnila totožnost dvou pachatelů. Khuram Shazad Butt, který se narodil v Pákistánu, byl v minulosti v hledáčku tajných služeb. Podle agentury AP se dokonce loni objevil v dokumentu britské stanice Channel 4 s názvem The Jihadis Next Door (Džihádisté od vedle). Byl v něm zachycený spolu s dalšími muži, kteří rozvinuli v parku vlajku organizace Islámský stát (IS).

Policie kvůli údajnému nedostatečnému sledování Butta v úterý čelila kritice. Šéf britské protiteroristické jednotky Mark Rowley ale uvedl, že policisté Butta po incidentu s vlajkou prověřili, nenašli ale nic, co by nasvědčovalo tomu, že plánuje teroristický útok.

Podle listu The Times byl Butt v kontaktu s jedním z pachatelů atentátů v londýnské městské hromadné dopravě z roku 2005. Navzdory tomu loni několik měsíců pracoval v londýnském metru. Pákistánská policie v úterý provedla razii v restauraci ve městě Džhelum, která patří Buttovu strýci. Podle místního tisku šlo o „preventivní opatření“.

Druhý útočník Rachid Redouane, který byl občanem Maroka a Libye, britským úřadům dříve znám nebyl. Ve Spojeném království neúspěšně žádal o azyl, přesto ale v zemi díky dokladům Evropské unie vydaným v Irsku mohl nadále žít. Používal také jméno Rachid Elkhdar a jiné datum narození.

Od roku 2014 do loňska žil v Dublinu se svou manželkou. Podle médií se v roce 2012 jeho ženou stala britská občanka, podle všeho Skotka. Díky sňatku získal právo k pobytu v EU, se kterým mohl požádat o povolení, aby směl v Británii po přestěhování z Irska zůstat. Irsko navíc spolu s Británií tvoří samostatnou zónu volného pohybu, která v obou zemích zaručuje i právo k pobytu, právo pracovat či přístup k veřejným službám.

Není známo, kdy do Irska přišel a ani jak dlouho v zemi žil. Podle deníku po svatbě Irsko opustil a před příchodem do Británie zřejmě pobýval v Maroku. V roce 2015 se krátce vrátil do Irska a poté ještě nejméně jednou, v zemi totiž byl ještě před třemi měsíci.

Lidé si minutou ticha připomněli památku obětí

V Londýně si lidé minutou ticha připomněli oběti útoku. Zatímco přímo na místě krveprolití u Londýnského mostu se shromáždilo několik stovek lidí, v centru metropole probíhal provoz zcela bez známky vzpomínek na tragickou událost. 

Oběti si za účasti londýnského starosty Sadiqa Khana připomněli například i zaměstnanci zdravotnické služby. Desítky z nich zasahovaly během sobotní noci. Premiérka Theresa Mayová krátce před pietním okamžikem napsala vzkaz do kondolenční knihy, která byla zpřístupněna na radnici londýnské části Southwark, kde k útoku došlo.

„Celé město a celý národ si společně připomíná nevinné oběti tohoto brutálního útoku,“ napsala premiérka s tím, že britské hodnoty budou vždy nadřazeny poselství zla šířeného teroristy.

Minutu ticha drželi i účastníci shromáždění v dalších britských městech, například v Cambridge, skotském Glasgow či severoirském Belfastu. Desítky lidí se sešly i kolem květinového památníku připomínajícího oběti útoku na koncertě v Manchesteru, ke kterému došlo před čtrnácti dny.

Útok nepřežilo sedm lidí 

Trojice mužů zaútočila v sobotu po 23. hodině na Londýnském mostě, kde srazila několik chodců. Později všichni z auta vystoupili a dlouhými noži napadali lidi u trhu Borough Market. Podle svědků se odkazovali na Alláha.

Přivolaná policie na místě spustila střelbu a útočníky za osm minut zneškodnila. Prakticky ihned začala z místa evakuovat všechny přítomné a uzavřela okolí. Útok nepřežilo sedm lidí. Další desítky zůstávají v nemocnicích.