Trump se obořil na resort spravedlnosti, že neprosazuje tvrdší imigrační dekret

Americký prezident Donald Trump na Twitteru kritizoval vlastní ministerstvo spravedlnosti kvůli tomu, že se na Nejvyšší soud obrátilo s druhým imigračním dekretem, místo přísnější verze. Nejnovější výnos označil šéf Bílého domu za „zředěnou, politicky korektní verzi“.

Donald Trump s manželkou Melanií
Zdroj: REUTERS Autor: Mike Theiler

Trumpův březnový výnos zakazuje na dobu 90 dnů vstup do USA obyvatelům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie a pozastavuje program přijímání uprchlíků.

Na rozdíl od první verze vydané krátce po jeho lednovém nástupu do úřadu, která byla podle expertů velmi nepřipravená a plná chyb, se nevztahuje na Irák a nezahrnuje ani majitele již platných víz. Oba dekrety postupně pozastavily soudy nižší instance.

„Lidé, právníci a soudy tomu můžou říkat, jak chtějí, já tomu ale říkám tak, jak je třeba, a tak, jak to je, ZÁKAZ CESTOVÁNÍ,“ napsal Trump v prvním ze série příspěvků, které zveřejnil krátce po víkendovém teroristickém útoku v Londýně, kde tři atentátníci zabili celkem sedm lidí.

Právě první verze migračního dekretu měla být podle Trumpových tweetů předmětem podání ministerstva spravedlnosti k nejvyššímu soudu. „Ministerstvo spravedlnosti mělo zůstat u původního zákazu, ne u jeho zředěné, politicky korektní verze, kterou podaly k Nejvyššímu soudu,“ uvedl.

Ministerstvo by podle prezidenta mělo také požádat o „urychlené slyšení“ v případu „zředěného“ zákazu a usilovat o „mnohem tvrdší verzi“. Soudy v příspěvcích označil za „pomalé a politické“.