Mladý, ambiciózní a homosexuál. Premiérem katolického Irska bude Varadkar

Novým předsedou irské vládní strany Fine Gael se stal ministr sociálních věcí Leo Varadkar. Osmatřicetiletý potomek indického imigranta se za týden pravděpodobně stane i premiérem – nahradí Endu Kennyho, který nedávno oznámil rezignaci.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Varadkar bude novým irským premiérem

Varadkar porazil svého vládního kolegu Simona Coveneye, když získal většinu hlasů poslanců své středopravicové strany. Fine Gael doufá, že tento Dubliňan známý svou přímostí pomůže straně ke třetímu volebnímu vítězství.

Pokud se nestane nic mimořádného, Varadkar bude zvolen premiérem při příštím zasedání parlamentu 13. června. Bude tak prvním premiérem této katolické země, který se otevřeně hlásí k homosexualitě a také nejmladším předsedou vlády v historii.

Jeho zvolení poukazuje na měnící se společenské klima v zemi, kde byla homosexualita do roku 1993 trestným činem. Irsko se ale zároveň v roce 2015 stalo první zemí na světě, která schválila manželství homosexuálů v referendu.

Leo Varadkar míří do premiérského křesla
Zdroj: Reuters

Varadkarův otec, který je stejně jako jeho syn lékař, se narodil v Bombaji. Svou manželku, irskou zdravotní sestru, potkal v 70. letech v Anglii. Pár se poté odstěhoval do Irska, kde se jim narodil syn Leo.

Úspěch odstartovala porážka

O volenou funkci se Leo Varadkar poprvé ucházel ve svých dvaceti letech. „Tehdy jsem totálně prohrál, ale hodně jsem se z toho poučil,“ vzpomíná.

Ve vládě premiéra Endy Kennyho měl během posledních šesti let na starosti dopravu, turismus, sport, zdravotnictví a sociální věci. Kritici mu vyčítají, že málo bojuje za práva zaměstnanců. Ostrou kritiku sklidil i jeho nápad, že ti, kteří budou odsouzeni z neoprávněného pobírání sociálních dávek, budou veřejně uvedeni a zostuzeni na vládních stránkách.

Na ambiciózního politika čekají v premiérském křesle velké výzvy. Jednou z největších třeba vystoupení souseda z EU. Sám už dřív řekl, že mezi Irským severem a jihem nemůže být ekonomická hranice.