Při útoku v kasinu na Filipínách zemřely desítky lidí, zřejmě se udusili

Nejméně 37 lidí zemřelo při nočním útoku v kasinu ve filipínské metropoli Manile. Většina z obětí se patrně udusila kouřem z požáru, který způsobil útočník - ten podle policie zřejmě spáchal sebevraždu. K incidentu se přihlásil Islámský stát, což bezpečnostní složky považují za propagandu této teroristické organizace. Případ vyšetřují jako kriminální čin.

Video Události
video

Události: Přepadení kasina skončilo smrtí 37 lidí

Střelec vtrhl v noci do komplexu sestávajícího z hotelu a zábavního a nákupního centra a v tamním kasinu začal střílet do vzduchu a polévat benzínem a zapalovat hrací stoly.

Z budovy začal stoupat hustý dým, který byl podle lékařů zřejmě příčinou smrti většiny z obětí. „Naše dcera po půlnoci volala, že je v sekci VIP v kasinu a že tam je kouř a že se dusí,“ sdělila AFP Gil Yongcová.

Útočník přímo do lidí nestřílel, uvedla policie. Více než 70 osob utrpělo při incidentu zranění a skončilo v nemocnici. České ministerstvo zahraničí nepředpokládá, že by v areálu byli Češi. 

Indicent byl nejprve označován jako možný teroristický útok, podle úřadů ale s terorismem nesouvisel. K činu se sice přihlásila teroristická organizace Islámský stát, podle šéfa filipínské policie Ronalda dela Rosy tak ale učinila v rámci snahy o sebepropagaci.

„Kdyby to byl Islámský stát, lidé, kteří uvnitř hráli, by byli zastřeleni nebo zabiti bombou. Nikomu neublížil. Těm, kdo utrpěli zranění, se to stalo, když vyskakovali z oken,“ dodal.

Motivem mohla být snaha přijít v kasinu k penězům. „Sám se upálil v hotelovém pokoji číslo 510,“ řekl na tiskové konferenci policejní šéf k osudu patrně neúspěšného lupiče. „Lehl si na postel, přikryl se tlustou dekou a zjevně se polil benzínem,“ dodal.

/*json*/{"map":{"lat":14.518342192881072,"lng":121.02137173559721,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":14.520361671043315,"lng":121.01946830749512,"type":"1","description":"Resorts World Manila"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Filipíny se potýkají na jihu země s islamisty. Boje s teroristy napojenými na Islámský stát si od minulého týdne vyžádaly desítky obětí včetně civilistů. Podle prezidenta Rodriga Duterteho jsou mezi bojujícími islamisty i cizinci. Nejtvrdší střety probíhají na ostrově Mindanao. Armádě se tam nedávno podařilo dobýt zpět většinu města Marawi.

Na Mindanau, který zaujímá třetinu filipínského území, Duterte vyhlásil minulý týden kvůli násilnostem na 60 dní stanné právo a zvažuje jeho rozšíření na celou zemi. Filipíny jsou převážně křesťanská země, Mindanao je ale tradičním domovem menšinových muslimů. Ti o autonomii bojují již od 60. let minulého století.