Flynn předá senátnímu výboru některé dokumenty v ruské kauze

Bývalý hlavní bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn předá senátnímu výboru pro zpravodajské služby část dokumentů požadovaných při vyšetřování údajného ovlivňování amerických voleb Ruskem. Informovaly o tom Reuters a AP s odvoláním na zdroje blízké případu. Flynn, který v únoru rezignoval kvůli nejasným vazbám na Rusko, dříve odmítl v kauze stanout před senátory osobně.

Michael Flynn
Zdroj: ČTK/ABACA/Douliery Autor: Douliery Olivier

Jeho právní zástupci v úterý oznámili členům výboru, že vydají některé z dokumentů, o něž senátoři oficiálně zažádali, a že chtějí dodržet stanovený termín. Půjde jak o dokumenty spojené s jeho podnikáním, tak o ty zcela osobního charakteru.

Flynn před několika týdny odmítl předvolání před členy výboru s odkazem na pátý dodatek ústavy, který mimo jiné zaručuje právo odmítnout svědectví proti sobě samému. AP před týdnem informovala, že nevydá ani požadované dokumenty. Tehdy v dopise senátorům tvrdil, že nynější kontext senátního vyšetřování znamená hrozbu, že každé svědectví, které zákonodárcům poskytne, může být použito proti němu.

Flynn, který musel post v Bílém domě opustit po 24 dnech oficiálně kvůli zatajování informací o svých kontaktech s ruským velvyslancem, čelí podezření, že s ruskými činiteli udržoval úzké vztahy. Zahraniční příjmy penzionovaného generála, mimo jiné i z Ruska, v současné době prověřuje generální inspekce při americkém ministerstvu obrany.

Aféra ovlivňující v posledních týdnech Trumpovo působení v úřadě zasáhla tento týden i další lidi z prezidentova okolí.

Do centra pozornosti FBI se dostal Trumpův zeť a poradce Jared Kushner, který podle médií usiloval o vytvoření tajného neoficiálního komunikačního kanálu s Ruskem. Osobní Trumpův právník Michael Cohen pak v úterý oznámil, že nebude o svých vazbách na Rusko v Kongresu vypovídat.