Čech se ztratil v brazilské džungli. Podle internetu ho měla čekat příjemná vycházka

Český turista strávil skoro pět dní ztracený v brazilské džungli na ostrově IIha Grande. Podle informací z internetu vyrazil na horu Pico do Papagaio. Dočetl se, že jde o pohodovou vycházku na tři až čtyři hodiny. Cestu zpátky ale už nenašel. Případů, kdy se turista nevrátí z túry, je po celém světě i několik měsíčně.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Český turista se ztratil na brazilském ostrově

Ztratit se je snazší, než si často lidé připouští. Člověk žije na asi jen třech procentech povrchu Země, až polovinu pevniny zabírají hory, pouště, tundra nebo džungle.

Svou zkušenost s tím má i český turista z Prahy Vilém Hanuš, kterého z brazilského pralesa zachránil až vrtulník. Když při túře zabloudil, nepomohl mu ani mobil, protože neměl signál.

„Nejkrizovější byla čtvrtá noc, kdy terén začal být opravdu už brutální a neprostupný. Říkal jsem si, možná tady s tím půl litrem vody vydržím do dalšího rána, ale pokud už mě tady nenajdete, tak už to bude asi konec,“ popisuje Vilém Hanuš.

  • Další případy pohřešovaných turistů:

- thaiwanský pár v Nepálu - březen 2017
- 25letý Chilan v Bolívii - březen 2017
- žena v Kolumbii - duben 2017
- trojice turistů na Novém Zélandu - květen 2017
- Novozélanďan na Samoi - květen 2017

Zranění se mu hojí ještě po pěti týdnech

O ztraceném turistovi mezitím vysílala brazilská televize, armáda nasadila vrtulníky. V hustém pralese je Čech tři dny často jen slyšel, ale neviděl. „Najednou jsem viděl, jak proti mně letí a jak se záchranář v tom velkém skafandru vysunul z vrtulníku a ukázal na mě palec nahoru. V tu chvíli jsem se opravdu podruhé narodil, to uvidím do smrti,“ říká Hanuš.

V nemocnici pak s infekcí strávil deset dní. V ranách měl nakladené masožravé larvy. Po pěti týdnech má stále obvazy. Podle lékařů ale nakonec nebude mít následky. Ostatním turistům teď Vilém Hanuš doporučuje nevěřit idylickým vyprávěním na internetu a hlavně nikdy neopouštět stezku.