G7 se shodla na boji proti terorismu, s ochranou klimatu Trump otálí

Lídři nejvyspělejších zemí světa ze skupiny G7 se na úvod dvoudenního summitu na Sicílii rychle shodli mimo jiné pod vlivem pondělního masakru v Manchesteru na potřebě intenzivnějšího boje proti terorismu. Naopak kvůli váhání amerického prezidenta Donalda Trumpa nebyli zatím s to najít společnou řeč v otázce ochrany klimatu. Američané si prý také do návrhu společného prohlášení účastníků summitu prosadili zdůraznění práva států kontrolovat hranice a stanovit limity přistěhovalectví. Původní verzi vstřícnější k migrantům podle agentury DPA odmítli.

Video Události
video

Události: Témata summitu G7

Po prvním dni společných a dvoustranných jednání země G7 (USA, Británie, Francie, Německo, Japonsko, Kanada a Itálie) podepsaly v Taormině prohlášení o terorismu, ve kterém mimo jiné vyzvaly poskytovatele internetových služeb, aby zasahovali proti extremistickému obsahu na svých sítích. Reagovaly tak na žádost britské premiérky Theresy Mayové, jejíž země byla zasažena v pondělí sebevražedným útokem u koncertní síně v Manchesteru, který stál životy 22 lidí, včetně mnoha dětí. K atentátu se přihlásil radikální Islámský stát (IS).

„Jedná se o významný krok vpřed. Je důležité, aby (internetové) firmy uznaly svou odpovědnost vůči společnosti,“ řekla Mayová na následné tiskové konferenci. G7 se také zavázala ke „kolektivnímu postupu“ v boji proti nebezpečí, které představují extremisté vracející se z válečných oblastí, zejména pokud jde o sdílení zpravodajských informací.

Naopak v otázce boje proti klimatickým změnám se G7 ocitla ve slepé uličce, konstatoval zástupce hostitelské země, italský premiér Paolo Gentiloni. „Je tady jedna otevřená otázka, a to americký postoj k pařížské dohodě o ochraně ovzduší z roku 2015. Všichni ostatní potvrdili bezvýhradný souhlas s dohodou,“ řekl s tím, že Trump je tak mezi účastníky summitu G7 jediný, kdo dohodu nepodpořil.

Video Horizont ČT24
video

Moldan: Trumpovy úlety nejsou pro Pařížskou dohodu důležité

Německá kancléřka Angela Merkelová podle Reuters debatu na summitu o klimatu označila jako kontroverzní. Uvedla, že ostatní země G7 se Washington snažily přesvědčit, aby dohodu podpořil. Hospodářský poradce Bílého domu Gary Cohn varoval, že Trumpův náhled na klimatickou dohodu se sice vyvíjí, ale že v konečném verdiktu budou mít prioritu americké zájmy.

Cohn se zasloužil o malé pozdvižení, když nejprve zpochybnil americkou ochotu dál podporovat protiruské sankce Západu kvůli konfliktu na východě Ukrajiny. Nakonec se ale opravil a dokonce si přisadil, že kdyby na to přišlo, Washington by podpořil i jejich zpřísnění.

Dalším tématem, kde panují neshody, je mezinárodní obchod a role arbitra ve sporech Světové obchodní organizace (WTO), v němž Spojené státy chtějí přehodnotit svůj postoj. Podle Cohna se dají očekávat tvrdá jednání.

Summit G7 se zabýval i syrskou občanskou válkou. Jeho účastníci se shodli, že do řešení konfliktu se musí zapojit i Rusko a Írán. Usilují také o pokrok v politickém řešení situace v Libyi.

Trump a japonský premiér Šinzó Abe se na okraj summitu dohodli, že rozšíří sankce proti Severní Koreji kvůli jejímu dalšímu rozvoji jaderných zbraní a balistických raket.

Američané prosadili do prohlášení ochranu hranic a kontrolu přistěhovalectví

Hostitelská Itálie chtěla v závěrečném prohlášení zmínit pozitivní aspekty a příležitosti, které podle ní přistěhovalectví přináší. Na nátlak amerických vyjednávačů ale bylo do popředí umístěno právo na ochranu hranic a zajištění bezpečnosti.

„Ačkoli trváme na dodržování lidských práv migrantů a uprchlíků, zdůrazňujeme suverénní práva států kontrolovat své hranice a určovat jasné limity přistěhovalectví, a to jako klíčového prvku jejich národní bezpečnosti a ekonomického blaha,“ citovala italská zpravodajská agentura ANSA z návrhu prohlášení, které je ale stále předmětem jednání.

Summit G7 v italské Taormině
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Kilpatrick Sean/CP/ABACA

Text podle ANSA také vyzývá ke spolupráci se zeměmi, odkud migranti přicházejí. „Zvládání a kontrola toku migrantů vyžaduje, a to s důrazem na rozlišování mezi uprchlíkem a ekonomickým migrantem, jak naléhavý, tak dlouhodobý přístup,“ uvádí návrh prohlášení.

Představitelé G7 současně v rámci pomoci souhlasí s vybudováním partnerství s dotčenými zeměmi tak, aby příčiny migrace byly řešeny přímo na jejich území.