V Británii platí nejvyšší stupeň ohrožení, v Libyi zadrželi příbuzné možného útočníka

Za atentát v Manchester Aréně je odpovědná celá skupina lidí. Oznámila to britská policie, která pátrá po dalších komplicích. Zadrženi byli bratři možného atentátníka i jeho otec. Hrozba dalšího útoku je bezprostřední, Británie proto zvýšila stupeň ohrožení terorismem na nejvyšší možný. V ulicích měst bude rozmístěno až 5 tisíc vojáků. Podle francouzského ministra vnitra je prokázané, že útočník měl vazby na Islámský stát (IS).

Vojáci v ulicích Londýna
Zdroj: REUTERS Autor: Neil Hall

Nejvyšší stupeň ohrožení terorismem bude podle ministryně vnitra Amber Ruddové platit v Británii dočasně. Z kritického se sníží v okamžiku, kdy bude jasné, že operace v rámci vyšetřování pondělního atentátu „už není aktivní“.

Podle webu Manchester Evening News je policie přesvědčena o tom, že pachatel útoku byl pouze „nosičem“ a vykonavatelem operace. Nálož byla plná matic a šroubů nebo hřebíků, aby mohla co nejvíce uškodit lidem v omezeném prostoru. „Je naprosto jasné, že jde o síť,“ prohlásil šéf manchesterské policie Ian Hopkins.

Video Události
video

Britská policie zadržela už osm lidí v souvislosti s útokem v Manchesteru

„Můj syn není extremista“

Ramadan Abedi, otec muže, který byl britskými úřady označen za vysoce pravděpodobného pachatele útoku, tvrdí, že jeho syn je nevinný a že ani nebyl v Sýrii. Rodině prý neřekl, že jede do Británie, hovořil o pouti. „Nevěříme v zabíjení nevinných lidí. To nejsme my,“ zdůraznil.

Bývalý libyjský bezpečnostní zdroj ale varoval, že Ramadan byl údajně členem salafistické povstalecké skupiny v Libyi, která se opírala o teroristickou síť Al-Káida.

Salman se před útokem loučil s matkou

Podle informací AP telefonoval sebevražedný útočník Salman Abedi několik hodin před atentátem své matce a žádal ji o odpuštění. Agentura to uvedla s odvoláním na mluvčího libyjských zvláštních policejních sil Ahmada bin Saláma. Žena vyšetřovatelům řekla, že její syn z Libye odcestoval pouhé čtyři dny před pondělním atentátem a pak jí zavolal v den jeho spáchání. „Loučil se,“ řekl bin Salám.

Bin Salám potvrdil, že matka 22letého Salmana a tři z jeho sourozenců byli v Libyi předvoláni k výslechu. Abediův bratr Hashem (Haším), který podle informací médií předem znal podrobné plány atentátu v Manchesteru, a jeho otec byli v Tripolisu ve středu zatčeni. 

Mstil se útočník za smrt přítele?

Přítel rodiny Salmana Abediho agentuře AFP řekl, že útočníka hnala „touha po pomstě“. Podle britských médií skupina mladíků z místního gangu zabila před rokem v Manchesteru Abdula Wahaba Hafidaha, který byl stejně jako jeho přítel Abedi libyjského původu. Abedi měl tento čin považovat za motivovaný nenávistí vůči muslimům.

Video Události
video

Británie zvýšila stupeň ohrožení terorismem v zemi na kritický

Zatýkání v plném proudu

Už dříve byl v Británii zadržen starší bratr pravděpodobného atentátníka, nově prý libyjská policie zadržela v metropoli Tripolisu mladšího bratra i otce útočníka, přičemž sourozenec Abediho měl o plánech útoku podle tamních úřadů vědět a plánovat vlastní atentát.

Dopoledne britská policie zadržela v jižní části Manchesteru další tři podezřelé muže. Podle místního listu Manchester Evening News k zatýkání došlo v ulici Aston Avenue. Pátá osoba u sebe měla podezřelý balík. Šestou zadrženou je žena.

V ulicích Manchesteru už byli rozmístěni příslušníci speciálních sil, kteří jsou připraveni se v případě potřeby zapojit do pronásledování kompliců útočníka. Britská policie s okamžitou platností zvyšila i počet policistů v ulicích Londýna. Vojáci jim budou pomáhat například s ostrahou Buckinghamského paláce, sídla premiérů v Downing Street, velvyslanectví či sídla parlamentu.

„Existuje možnost, kterou nelze ignorovat, že je s tímto útokem spojená širší skupina osob,“ prohlásila už v úterý večer premiérka Theresa Mayová. Bezpečnost zesílí mimo jiné na velkých veřejných akcích a místech, která bývají terči teroristů, jako jsou železniční nádraží či letiště, dodala. Vojáci mají nahradit policisty například při ochraně sportovních akcí či koncertů.

Atentátník nedávno navštívil Libyi i Sýrii a měl vazby na IS

Pravděpodobným útočníkem je Brit narozený libyjským rodičům Salman Abedi. Bezpečnostním složkám byl znám, uvedla ministryně vnitra Ruddová. Rozčílilo ji, že detaily z vyšetřování unikly prostřednictvím zahraničních partnerů britských tajných služeb do tisku.

Video Studio ČT24
video

Bezpečnostní analytik Bruno Bucherie a spolupracovník ČT Ivan Kytka

Podle listu The Independent Abedi nedávno navštívil Libyi, kde fungují tábory, v nichž je možné absolvovat teroristický výcvik. „Před třemi týdny odjel do Libye a před pár dny se vrátil,“ prohlásil student školy, kterou navštěvoval i Abedi. Krátce před útokem prý přijel do Manchesteru vlakem z Londýna.

Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb s odkazem na informace tajných služeb uvedl, že před činem byl Abedi zřejmě i v Sýrii. „Nyní víme jen to, co nám řekli britští vyšetřovatelé: Jistý britský občan, libyjského původu, který se náhle zradikalizoval po cestě do Libye a pak zřejmě do Sýrie, se rozhodl spáchat tento atentát,“ řekl Collomb stanici BFMTV. „V každém případě měl vazby na Islámský stát, které jsou prokázané,“ řekl.

Nejvyšší stupeň platí v Británii už potřetí za 11 let

Británie zažívá nejvyšší stupeň pohotovosti už potřetí za 11 let, kdy škála teroristického ohrožení existuje. Poprvé to bylo v roce 2006, kdy byl zmařen útok v letadle pomocí tekutých chemikálií. Podruhé to bylo v roce 2007, kdy přišel pokus o atentát v londýnském nočním klubu a kdy došlo k útoku na letišti v Glasgow.

Pondělní útok je nejhorší v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí, uvedla agentura Reuters.

  • O vysoké ostražitosti britských bezpečnostních složek svědčí i podvečerní krátké uzavření londýnského Westminsterského mostu kvůli údajně opuštěnému vozidlu. Později úřady oznámily, že šlo o falešný poplach a most byl opět otevřen. Jedná se o ten samý most, kde 22. března útočník najel do davu lidí a následně se přesunul k nedalekému parlamentu, kde ubodal policistu.

Bezpečnostní opatření zvyšují i v USA. Radnice v Chicagu nově souhlasila s rozmístěním kamer u baseballového stadionu, o které klub rok bojoval a které sám zaplatí. Víc policistů je na Times Square nebo právě před sportovními a koncertními arénami - třeba v LA před vystoupením Chrise Browna.

Francie pak po zasedání bezpečnostní rady ohlásila, že chce znovu prodloužit stav nouze - až do 1. listopadu. V zemi platí od podzimu 2015.